Rusya: 2396 askeri altyapı tesisi imha edildi

24 Şubat sabahından beri süregelen çatışmalar, Ukrayna’nın birçok noktasında bulunan askeri tesislerin hedef olmasına neden oluyor.

Rus Silahlı Kuvvetleri ve Donbass’ta bulunan ayrılıkçı yönetimler bugüne kadar Ukrayna’daki 10 yerleşim birimini ele geçirip kontrolü sağladı.

Konu ile ilgili bilgi veren İgor Konaşenkov,

“Smolyaninovo, Voyevodivka, Kreminna, Kudryaşivka, Borovenki, Purdivka, Zamulivka yerleşim birimleri kontrol altına alındı. 6 kilometrelik ilerleme kaydedildi.” ifadelerini kullandı.

Yukarıdaki bölgelere ilaveten Azov, Novotatarivka, Mirne yerleşim birimlerinin de ele geçirildiğini söyleyen Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Mariupol kentine doğru ilerleyişlerinin de devam ettiğini bildirdi.

Ukrayna’ya ait çok sayıda tesis vuruldu

Ayrıca Ukrayna’da bulunan askeri altyapı tesislerine olan saldırıların da devam ettiğini aktaran Konaşenkov,

“Operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna’nın 2 bin 396 askeri altyapı tesisi imha edildi. Bunların arasında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 82 komuta ve iletişim merkezi, 119 hava savunma füze sistemi S-300, Buk M-1, Osa ve 76 radar istasyonu bulunuyor.” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Ukrayna’da imha ettikleri askeri teçhizatlarla alakalı da bilgi verdi:

“827 tank ve çeşitli zırhlı araç, 84 çok namlulu roketatar, 304 havan topçusu, 603 özel askeri araç ve 78 insansız hava aracının (İHA) yok edildi.”

Rusya sivillerin tahliyelerini İHA’larla kontrol edecek

Bugün saat 10.00 itibarıyla geçici ateşkesin ilan edildiğine ve 6 insani yardım koridorunun açıldığına dikkati çeken Konaşenkov, “Koridorlar şu şekilde; Kiev-Gomel, Mariupol-Zaporijya, Mariupol-Rostov-na-Donu, Harkiv-Belgorod, Sumi-Belgorod, Sumi-Poltava.” dedi.

Konaşenkov, Rus ordusunun tahliye süresince İHA’lar ile alanı kontrol edeceklerini bildirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.