Rusya, 30 sene sonra Burkina Faso’da büyükelçilik açtı

Rusya, Afrika’daki ilişkilerini geliştirmeye devam ediyor!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Afrika Zirvesi’nin genel oturumunda Burkina Faso ve Ekvator Ginesi’ndeki Rus büyükelçiliklerini yeniden açacaklarını duyurmuş ve bu kararın Afrika ülkeleriyle siyasi, ticari ve insani alanların yanı sıra kültür ve turizm alanlarındaki çalışmaları önemli ölçüde yoğunlaştırmak için gerçek bir pratik adım olacağının altını çizmişti.

Batı Afrika ülkesinin hükümeti ve bir Rus diplomatın 28 Aralık Perşembe günü yaptığı açıklamalarda, yaklaşık 32 yıllık bir aradan sonra Rusya’nın Burkina Faso’daki büyükelçiliğini yeniden açtığı ifade edildi.

Rusya’nın devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre, büyükelçilik Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da düzenlenen bir törenle yeniden açıldı.

putin traore

Rusya tarafından açılan büyükelçiliğe atamalar henüz gerçekleşmedi. Rusya’nın Fildişi Sahili Büyükelçisi Alexei Saltykov, Putin tarafından bir atama gerçekleşene kadar bu göreve kendisinin başkanlık edeceğini açıkladı.

Rus lider Putin tarafından bizzat atanacak olan büyükelçi, Rusya’nın Burkina Faso’daki diplomatik misyonunun sorumluluğunu da üstlenecek. Bu sayede iki ülke arasında sağlam bir dostluk bağının kurulması hedefleniyor.

traore fransa macron-1

Burkina Faso, önceden Fransa etkisi altındaydı ve Fransızların yakın müttefikiydi. Ancak 2022’de ordunun darbeyle iktidarı ele geçirmesinden bu yana ülkeye İbrahim Traoré liderlik etmektedir. Darbe sonrası yönetime gelen askeri cunta, Fransız diplomatları sınır dışı etmiş ve Fransa’nın ülkedeki askeri üssünü kapatmıştı.

Fransa ile ilişkileri kesen yönetim, yüzünü Çin, Rusya gibi ülkelere dönmüş ve askeri, diplomatik, ekonomik bağlar kurarak ilişkileri güçlendirme çabası içine girmişti.

rusya afrika ilişki AI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre’ye 25-50 bin ton tahılı bedelsiz bir şekilde sevk edeceklerini söylemişti.

Ekim ayında ise Burkina Faso, nüfusun dörtte birinden azının elektriğe erişiminin olduğu Sahel ülkesine enerji arzını artırmak amacıyla, nükleer enerji santrali inşası için Rusya ile anlaşma imzalamıştı.

Geçen ay da Rusya, Burkina Faso’nun ölümcül dang humması ve chikungunya salgınlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için bir doktor ekibi göndermişti.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.