Rusya, ABD ve İngiltere’yi suçladı

Rusya’nın uzayda çeşitli testler yapması ABD ve İngiltere’yi rahatsız etti.

İngiltere, Rusya’nın bu faaliyetlerinin diğer devletlerin uydu ve uzay sistemlerini tehlikeye attığını öne sürdü ve Rusya’yı kınadı. Rusya’nın buna cevabı ise gecikmedi. Rusya, testlerin başka uzay araçlarına zarar vermeyeceğini ve ortada uluslararası kanunlara uymayan bir durumun olmadığını belirtti. 

ABD ise daha detaylı bir iddia da bulunarak Rusya’nın “Cosmos 2543” isimli uydusunun yörüngeye bir cisim bıraktığını iddia etmişti. Rusya uzay teçhizatı üzerinde performans kontrolleri için yeni teknolojiler kullandığını söylese de, Rusya ve ABD’nin endişesi ortadan kalkmadı. Bunun sebebi Rusya’nın test etme yöntemi oldu. İngiltere Uzay Müdürlüğü, Rusya’nın uydularını füze fırlatarak test etmesinden dolayı endişeli olduklarını belirtti. 

Rusya da ABD ve İngiltere’yi suçladı

Rus Dışişleri Bakanlığı, tüm bu suçlamaların Rusya’nın uzaydaki ilerleyişini itibarsızlaştırmak amaçlı olduğunu söyledi. 

Kendileri uzayda silah konuşlandırmak istiyor”

Bakanlık suçlamaların dikkatleri başka yöne çekme çabası olduğunu da ekledi. Rusya’yı suçlayan devletlerin amaçlarının kendi silahlanmalarını haklı çıkarmak olduğunu iddia etti. Rus Dışişleri Bakanlığı, yönelttiği iddiayı ABD ve İngiltere’nin, casus uydu ve tamirci uyduların uydu karşıtı silah olarak kullanılabileceği program girişimlerine sessiz kalmalarına dayandırdı. Bakanlık, ABD ve İngiltere’yi daha profesyonel davranmaya davet ederek aktarımlarını sonlandırdı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.