Rusya, Akdeniz’deki askeri varlığını güçlendiriyor

Rusya, Ukrayna’ya rağmen Akdeniz’deki askeri varlığını boş bırakmıyor.

Fransız ordusunun Akdeniz’deki bölgesel iletişiminden sorumlu subayı Thibault Lavernhe, AFP’ye verdiği demeçte, ”Burada şu an yaklaşık 20 Rus gemisi bulunuyor. Rusya bölgedeki askeri kapasitesini (muhrib, fırkateyn, denizaltı vb.) ikiye, belki de üçe katladı.” dedi

Doğu Akdeniz’de Rus gücünün geri dönüşü, Suriye’deki çatışmanın patlak vermesinden sonra Moskova’nın, eski Sovyetler Birliği sınırları dışındaki tek kalıcı Rus donanma üssü olan Suriye’nin Tartus limanına kademeli olarak gemi yerleştirmeye başlaması ile başladı.

Fransız komutan; “Yeni olan, Rus deniz kuvvetlerinin şimdi batıya doğru ilerlemesi: Girit’in kuzeyi, Yunanistan’ın batısındaki Mora Yarımadası’nda, Kuzey Ege Denizi’nde ve Karadeniz yakınlarında Rus gemileri, müttefik kuvvetlerin faaliyetlerini izlemek için konuşlu halde” ifadelerini kullandı.

Analistler, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yapılan saldırıdan önce başlayan Rus filosunun bölgede konuşlandırılmasının, Ukrayna’ya askeri ve silah takviyesi yapmak, aynı zamanda kara operasyonlarını desteklemek için “Cruise” füzeleri fırlatmak için de kullanılabileceğine inanıyorlar.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.