Rusya Alaska çevresinde F-22 Raptor’ları zora sokuyor

ABD’nin, Rusya sınırında bulunması sebebiyle sahip olduğu tüm F-22 uçaklarının 1/7’sini Alaska’ya yerleştirmesi, Rusya’yı farklı stratejiler izlemeye yöneltti.

Military Watch’in haberine göre, ABD’nin havadan havaya savaş kabiliyeti en yüksek olan uçağı F-22 Raptor’lar, Rusya ile olası bir çatışma halinde derhal harekete geçirilebilmeleri için yoğun şekilde Alaska’ya konuşlandırıldı. Ancak F-22, her ne kadar elit savaşçı olsalar da operasyonel maliyetleri ve yüksek bakım gereksinimleri yüzünden kullanılabilirlik oranlarının %50’yi geçmesinin çok zor olduğu belirtildi.

Haberin devamında, Korgeneral David Krumm’un mart ayında yaptığı bir açıklamada, Alaska yakınlarındaki Rus askerî varlığında önemli bir artış gözlemlendiği ifadelerine yer verildi. Öte yandan generalin, bölgedeki Rus saldırılarının Sovyetler Birliği’nin çöküşünden beri en yüksek oranlara ulaşmış olduğuna yönelik vurgusu dikkat çekti. Ayrıca general Krumm, Rus uçaklarını durdurmak için F-22’leri kullanmanın oldukça maliyetli olduğunun ve Rus askerî varlığının “birimler üzerinde bir baskı” oluşturduğunun altını çizdi. Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı tarafından 31 Mart tarihinde yapılan açıklamada, bahsi geçen saldırılara ek olarak Rus uçaklarının bölgede saatlerce devriye gezdiği bilgisi de paylaşılmıştı.

Rusya’nın yakın gelecekte bölgedeki benzer faaliyetlerini sürdürmesi olası görünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.