Rusya Arktik’e yeni denizaltılar gönderiyor

Rusya, Arktik’teki askerî faaliyetlerini artırmaya hız kesmeden devam ediyor.

Çoğu Pasifik Filosu’nda hizmet vereceği düşünülen Rus denizaltıları Borey ve Borey-A’ların, stratejik füze taşıyıcı unsurların Kuzey Filosu ile Pasifik Filosu arasında yeniden dağıtılması yönünde çalışmalara başlanmasıyla Kuzey Filosu’nda kalacağı belirtildi.

Rusya’nın günlük yayınlanan gazetesi İzvestiya’nın yaptığı habere göre, Rus denizaltısı Borey’lerin 2021 yılında Arktik’te gerçekleştirilen Umka tatbikatında yüksek verimlilik göstermesi sebebiyle planlamada değişikliğe gidildi ve bu bağlamda yeni inşa edilen denizaltılardan birinin gelecek yıl Kuzey Filosu’nda kalacağı ifade edildi. Haberin devamında yeniden dağıtım üzerine çalışmaların sürdüğünün altı çizilirken, Kuzey Filosu’nda kalacak olan bahsi geçen unsurlara ek olarak, halihazırda Pasifik Filosu’na alımı gerçekleştirilmiş bir başka füze taşıyıcı unsurun daha Arktik’e gönderilebileceği vurgulandı. Bu durumda denizaltının Kamçatka’daki Vilyuçinsk’ten Kola Yarımadası’na bir geçiş yapacağı belirtildi.

Şu anda 2’si Kuzey Filosu’nda, 2’si de Pasifik Filosu’nda olmak üzere Rus Donanması’nda toplam 4 aktif Borey’in hizmet verdiği belirtilirken, bahsedildiği üzere bu yıl gerçekleştirilen Umka Tatbikatı’ndan sonra Pasifik’teki unsurlardan Kuzey Filosu’na transfer edileceklerin bulunması ise, Rusya’nın Arktik’teki askerî varlığına ne kadar önem verdiğini gösterir nitelikte.

Bahsi geçen tatbikatta 3 nükleer denizaltı 1.5 metrelik buz kütlesini kırıp aynı anda yüzeye ulaşmış; Rus Deniz Kuvvetleri Komutanı Nikolay Yevmenov, Rus Donanması tarihinde ilk kez 300 m yarıçaplı bir alanda böyle bir performans gösterildiğinin altını çizmişti.

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.