Rusya elektronik cihazlara yerli yazılım şartı getirdi

Rusya, yerli yazılımları yaygınlaştırmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi’nde yayınlanan yasa ile Rusya’da 1 Temmuz 2021’den itibaren satılan bilgisayar, telefon, akıllı televizyon ve tüm akıllı cihazların fabrika ayarlarında Rus yazılımlarının da yer alması gerektiği açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in imzaladığı yasaya göre, Rus yazılımına sahip olmayan elektronik cihazları satan firma veya satıcılara 50 bin ila 200 bin ruble arasında para cezası uygulanacak. Çıkarılan yasanın hangi cihazları ve yazılımları kapsayacağı ve yerel yazılımın hangi cihazlara yükleneceğine ilişkin detaylar ise Rusya’nın belirleyeceği hususlardan sonra netlik kazanacak.

Rus devlet adamları, onaylanan yasayla Rusya’daki yazılım şirketlerinin işlerini daha sıkı tutup tüketici haklarını üst düzeyde koruyacağını ve en iyiyi yapabilmek için rekabetçi hale geleceğini dile getirirken, bazı uzmanlar ise yasanın getireceği rekabetin bilişim sektöründe bir karmaşaya sebep olacağı görüşünde.

Rusya’da satılan yabancı menşeli telefonlarda Rus yapımı arama motoru ve mesajlaşma uygulamalarının yer almasına yönelik girişimi yerel teknoloji şirketleri desteklerken, yabancı menşeli teknoloji firmaları ise Rusya’nın kararına karşı çıkmıştı.

Putin’in imzaladığı yasanın ülkeye satış yapan yabancı teknoloji firmalarını nasıl etkileyeceği ise yasanın kriterleri netleştikten sonra belli olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.