Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Tikhonov gözaltına alındı

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Anatoly Tikhonov’un Bakanlık binasına gerçekleştirilen operasyon ile gözaltına alındığı bildirildi. Tikhonov’un sabah saatlerinde Bakanlık binasındaki ofisine müfettişler ve polisler tarafından operasyon yapıldı. Operasyon sonucu Tikhonov’un gözaltına alındığı ve ofisindeki tüm dosya ve evraklarının yanı sıra bilgisayarına da el konulduğu açıklandı. Soruşturmadan sorumlu müfettişler, Rusya Enerji Bakan Yardımcı Tikhonov’un, 600 milyon ruble değerinde kamu parasını zimmetine geçirdiğini düşünüyor. 

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’ın sekiz yardımcısından biri olan Anatoly Tikhonov’un, yeni bir bilişim sistemi için oluşturulan yaklaşık 7,9 milyon dolar değerindeki kamu fonunu kötüye kullanmakla suçlandığı açıklandı. Kommersant gazetesinin haberine göre, paranın Tikhonov’un 2013-2015 yılları arasında başkanlığını yaptığı Rus Enerji Ajansı’ndan çekildiği iddia ediliyor.

Son yıllarda yolsuzluk Rusya’da oldukça yaygın. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu sorun hakkında halkın isteklerini yerine getirmek amacıyla çok sayıda bakan, bakan yardımcıları ve üst düzey bürokrat yolsuzluk iddiasıyla tutuklandı. Geçen ay zehirlenen Alexei Navalny, cumhurbaşkanının yakın çevresine kadar ülkenin siyasi ve ticari olarak seçkin insanların yolsuzluklarını ortaya çıkararak adını duyurdu.

Rus basını,bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Tikhonov’un “yolsuzluk” suçlaması nedeniyle ofisine baskın düzenlendiğini ve olayın boyutunun sanılandan daha büyük olabileceğini, bu nedenle soruşturmanın savcılık tarafından genişletebileceğini iddia etti.

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Anatoly Tikhonov’un 2014-2019 yılları arasında Bakanlığın bütçe komisyonunun da başında bulunduğu ve bu nedenle Bakanlık ve komisyonun söz konusu yıllar arasındaki tüm hesaplarının inceleneceği belirtildi. Ayrıca, konu ile ilgili en yakın zamanda resmi açıklamanın yapılacağı ve süreç ile ilgili kamuoyunun bilgilendirileceği öğrenildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.