Rusya geleceğin savaş sistemleri programı üzerine çalışıyor

Rusya yeni ihtiyaçlara yönelik savaş sistemleri programı üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Rusya Başkan yardımcısı Yuri Borisov, Interfaks-AVN’ye verdiği röportajda, Rusya’nın yeni gerekliliklere uygun savaş sistemleri üretecek bir program üzerine çalışmalar sürdürdüğünü belirtti.

Interfaks-AVN’nin Borisov’la yaptığı röportajda, hipersonik olanlar dahil olmak üzere yüksek hassasiyetli ve yeni savaş teknolojilerine uygun silahların geleceğe yön vereceğinin altı çizilirken, bu çerçevede yeni robot sistemlerinin tanıtılacağı belirtildi. Haberde ayrıca Borisov’un yapay zekaya dayalı sistemlere yatırım yapılacağına ilişkin sözlerine ek olarak geleneksel olmayan yeni tip silahların üretileceği vurgusu da yer aldı.

Başkan yardımcısı röportajda, bahsi geçen devlet programına yönelik çalışmaların başladığını ve 2021 yılı sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını belirtti. Borisov henüz tam bir bütçe planı çıkarmanın erken olduğunun altını çizerken, eldeki ekonomik göstergelere göre çalışmaları sürdürülen devlet programının önceki programlardan daha düşük bütçeye sahip olmayacağının umulduğunu ekledi. Askerî Sanayii Komisyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Yelchaninov’un nisan ayında yaptığı açıklamada ise, bütçenin 21 trilyon Ruble’den (yaklaşık 285 milyar dolar) az olmayacağı şeklindeki ifadesi yer almıştı. Ayrıca Yelchaninov geçen senenin aralık ayında Interfaks’a verdiği röportajda, yeni programın Rus ordusuna umut vaat eden uzun menzilli havacılık sistemleri ve gelişmiş helikopterler kazandıracağını vurgulamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.