Rusya, İngiltere için "en büyük tehdit" konumunda

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4RrImv4PItt8OklA9UIuEG” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İngiltere Rusya’yı bölgede büyük bir risk olarak görmeye devam ediyor.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı, Silahlı Kuvvetler modernizasyon stratejisi metni yayınlandı. Metinde Rusya, Avrupa’nın güvenliğini tehdit eden “en büyük” nükleer ve askeri tehdit olarak açıklandı.

76 sayfadan oluşan “Defence in a competitive age” isimli belgede; Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin yenilenmesi, hükümet faaliyetlerini entegre etme yeteneği ve risk alma isteğinin Rusya’yı yetenekli ve öngörülemez bir oyuncu yaptığı belirtildi.

Strateji metninde Rusya’nın İngiltere için büyük bir tehdit olduğu şu şekilde ifade edildi:

“Rusya, uzak mesafeden yüksek hassasiyetli saldırı düzenleme ve son derece etkili hava savunma sistemi yardımıyla İngiltere ile müttefiklerini hareket özgürlüğünden mahrum etme yeteneğine sahip. Dolayısıyla Rusya, İngiltere’nin, güçlerini destekleme ve Avrupa, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’daki çıkarlarını koruma kabiliyetine önemli bir tehdit oluşturabilir.”

Belgede, Rusya’nın denizde iletişim kablolarına zarar verebilecek denizaltı filosu ve derin deniz ekipmanının oluşturulmasına yatırım yaptığı ele alındı. Ayrıca düşman kıyılarına savaş başlıkları ulaştırabilen torpido geliştirmesi de metinde dikkat çeken detaylar arasında bulunuyor.

İngiltere’nin; Karadeniz, Arktika, Baltık ve Batı Balkanlar’da varlığını genişletmeyi planladığından bahsedilirken, ordusunun ihtiyaçları için önümüzdeki 4 yıllık süreçte 85 milyar pound harcamayı düşündüğü ifade ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.