Rusya kargo gemisini uzaya fırlattı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/0DDzpxrb8zHZrB3CeujA3k” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Rusya’nın Progress MS-16 isimli kargo gemisi, 14 Şubat Pazar günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmak üzere fırlatıldı. 16 Şubat günü istasyona yanaşması beklenen gemi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan 7 mürettebata kargo iletmek için kullanılacak.

Space.com sitesinde yer alan habere göre Rus kargo gemisi, Roscosmos tarafından bir Soyuz roketi ile Kazakistan’daki Baykonur Kozmodromu’ndan fırlatıldı. 

Progress uzay aracı, muadili olan Soyuz uzay aracına çok benzeyen, mürettebatsız bir yük gemisi olarak geliştirildi. İkisi arasındaki temel farkların, Progress uzay aracının kargo taşımak için kullanılması ve Dünya yörüngesine yeniden dönerken yanacak şekilde tasarlanması olduğu biliniyor. 

Progress uzay aracı bir hafta içinde yapılacak kargo gemisi fırlatma işlemlerinden ilki oldu. 20 Şubat Cumartesi günü, ABD yapımı Cygnus uzay aracının fırlatılması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.