Rusya Kuril Adaları’nda askeri varlığını artırıyor

Rusya Pasifik Filosu, Bastion kıyı gemisavar füze sistemlerinin Japonya ve Rusya arasında tartışmalı bir bölge olan Kuril Adaları’ndan Matua’da konuşlandırıldığını duyurdu.

RIA Novosti’nin haberine göre konuşlandırılan sistem göreve başladı. 52 kilometrelik adanın, askeri bir kasabaya dönüştürüleceği belirtildi. Buna göre yıl boyunca personelin konaklaması için tesislerin bulunacak ve ekipman depolama ve tamir odaları yer alacak. 

Pasifik Filosu’nun füze birlikleri Kurillerin orta kısmındaki bu adada boğazları ve deniz bölgesini izlemek için 24 saat nöbette olacak. 

Rusya Savunma Bakanlığı ise füze sisteminin konuşlandırıldığı görüntüleri paylaştı. 

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen=”” height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/233j8dZcDGk” title=”YouTube video player” width=”560″]

Kremlin: Egemen hakkımız

Sputnik’in haberine göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Japonya ile aralarındaki mevcut sorunların çözümü konusunda diyaloğu sürdürmeye hazır olduklarını, sistemlerin adaya yerleştirilmesinin Rusya’nın egemen hakkı olduğunu ifade etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.