Rus MiG-35’leri Ukrayna’da görev alıyor

İddialara göre Rus Mig-35’leri Ukrayna-Rusya savaşında görev alıyor!

İlk uçuşunu 2016 yılında gerçekleştiren ve 2018 yılında ilk kez sipariş edilen MiG-35’in halihazırda Rusya Hava Kuvvetleri envanterinde 6 adet düşük hızlı ön seri üretim modeli yer alıyor.

Rus Hava Kuvvetleri üretici United Aircraft Corporation (UAC) ile birlikte envanterdeki uçaklarla test ve geliştirme faaliyetlerine devam ediyordu.

MiG-35 2

Rus basınına açıklamalarda bulunan UAC Tasarımcısı Sergei Korotkov MiG-35’lerin Ukrayna-Rusya savaşı sırasındaki operasyonlara katıldığını belirtti. Sergei Korotkov yaptığı açıklamada, “Uçak, güncel olaylar ve özellikle de Ukrayna’daki savaşın gölgesinde halihazırda devam eden tüm operasyonlara katılıyor. Test uçuşları henüz tamamlanmadı ve ardından nihai kararı Savunma Bakanlığı verecek” dedi.

Böylece MiG-35’in Ukrayna’da süren operasyonlara katıldığı ilk kez yetkili bir ağızdan doğrulanmış oldu. Yapılan açıklamada MiG-35’lerin hangi tip görevlerde uçtuğu hakkında ise bilgi verilmedi.

Savunma Bakanlığı ile seri üretim sözleşmesine yönelik görüşmelerin devam ettiğini belirten Sergei Korotkov; ihracat müşterilerine yönelik sorular üzerine, potansiyel ihracat anlaşmaları için müzakerelerin sürdüğünü ve MiG-35’in teknik özelliklerinin yabancı müşterilerin gereksinimlerini karşıladığını ifade etti.

MiG-35 3

MiG-35’i, hava savunmasının bulunduğu yüksek yoğunluklu çatışma bölgelerindeki operasyonlar için özel olarak tasarlanmış beşinci nesil savaş teknolojilerini de içeren “4++” nesil bir uçak olarak tanımlayan Sergei Korotkov, MiG-35’in; azaltılmış radar görünürlüğü, yeni Phazotron Zhuk-A/AE AESA radarı, kızılötesi arama ve takip sensörü (IRST), kaska monteli hedefleme sistemi, artırılmış itiş gücüne sahip yeni RD-33MK motorları ile gece veya gündüz her koşulda havadaki hedeflere saldırmak ve hem hareketli hem de sabit yer ve yüzey hedeflerini vurmak üzere tasarlandığını belirtti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.