Rusya Suriye’de yunusları kullanmış olabilir

Soğuk Savaş döneminde yunusların askeri amaçlar doğrultusunda ABD ve Sovyetler Birliği tarafından kullanıldığı bilinmekte.

2016 yılında Sivastopol’daki Karadeniz Filosu’na gönderilmek üzere Rusya’nın beş adet yunus aradığı doğrudan doğruya Rusya Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmıştı.

Nisan 2019’da Norveçli balıkçılar askısında “St. Petersburg’un malıdır” yazısı bulunan bir balina bulmuş, uzmanlar ise bu balinanın (“Hvaldimir” olarak adlandırılmıştır) Rus Donanması’na ait olabileceğini söylemişti.

Şu sıralar ise H. I. Sutton Forbes’de yayınlanan makalede Tartus’taki bir Rus deniz üssünün uydu görüntülerinde deniz memelilerine ait kafesler görüldüğü belirtildi. Sutton tarafından paylaşılan 34°54’35.16″N, 35°51’46.46″E koordinatları ile Google Earth üzerinden bu kafesleri görmenin mümkün olduğu iletildi.

Kafeslerde askeri yunusların bulunduğu değerlendirilirken kafesler, yalnızca Eylül 2018 – Aralık 2018 döneminde görüldü. Bu kısa zaman aralığı ise kafeslerde yunuslar bulunuyorsa dahi söz konusu yunusların hangi amaçla orada oldukları sorusunu gündeme getirdi.

Çeşitli belirsizlikler olsa da gemileri sabote etmeye çalışabilecek düşman dalgıçlarını önleme, deniz tabanından çeşitli nesneleri alma ve istihbarat toplama gibi görevleri yerine getirebilir olan askeri yunuslar, muhtemel biçimde Rusya tarafından Suriye’de görevlendirildiği iddia edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.