Rusya-Ukrayna gerginliğinde tepkiler devam ediyor

Avrupa güvenliği ile ilgili sorunların çözülmesinin kendileri için önemli olduğunu belirten Lavrov, ‘güvenliğin başka devletlerin güvenliği pahasına güçlendirilmemesi gerektiğini’ vurguladı. Dışişleri Bakanı, açıklamasının devamında “Çıkarlarımızı kaba şekilde çiğnemeye ve göz ardı etmeye de izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Putin’in de belirttiği gibi, Avrupa’da güvenliği sağlamak için karşılıklı olarak kabul edilebilir prensipler üzerinde anlaşmaya varma girişimlerimiz başarısız olursa gerekli önlemleri alacağız. Bu önlemler de çeşitli olabilir

Gelecek haftalarda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmeyi beklediğini söyleyen Lavrov, ABD’nin önerilerinin NATO’dan gelen tekliflerden “daha iyi” olduğunu söyledi.

“ABD’nin yanıtı, NATO’nunkine göre neredeyse diplomatik etik örneğidir” diyen Lavrov, “NATO’dan gelen cevap çok ideolojik ve NATO’nun münhasırlığı, özel misyonu ve amaçları ile doludur. Bu metinleri yazanlar adına utandım” değerlendirmesinde bulundu.

Euronews’in haberine göre Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tekliflere nasıl yanıt vereceğine karar vereceğini de kaydetti.

Biden: Rusya Ukrayna’yı gelecek ay işgal edebilir

Rusya’dan gelen barışa dönük bu açıklamaya rağmen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaş tehlikesinin devam ettiği konusundaki uyarılarını sürdürüyor.

Son olarak ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile yaptığı 1 saat 20 dakikalık telefon konuşmasında Rusya’nın Ukrayna’yı şubat ayında işgal edebileceği uyarısında bulunduğu bildirildi.

BBC’nin haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, görüşmede Biden’ın Zelenski’ye “Rusya’nın Ukrayna’yı gelecek ay işgal edebileceğine dair açık bir ihtimal var.” dediğini paylaştı.

Diğer yandan, Ukrayna yönetiminin Biden’ın Zelenskiy ile görüşmesinin “iyi gitmediği”nden şikayetçi olduğu ileri sürüldü.

CNN’in haberine göre, üst düzey bir Ukraynalı yetkili, tarafların muhtemel bir Rus saldırısının risk düzeyi konusunda anlaşamadığı için görüşmenin iyi gitmediğini aktardı.

Ukraynalı yetkili, Biden’ın bir Rus saldırısının eli kulağında olduğu uyarısına, Zelenskiy’nin “Rusya’dan kaynaklı tehdidin tehlikeli ancak belirsiz olduğu”, “bir saldırının yapılacağının kesin olmadığı” şeklindeki pozisyonunu yeniden dile getirdiğini ifade etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın görüşme sırasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin ortak ve müttefikleriyle birlikte kararlılıkla karşılık vermeye hazır olduğunu ilettiği belirtilmişti.

Ukraynalılar, parlamento önünde toplandı: Rusya’yla savaş istemiyoruz

Sputnik’in haberine göre Ukrayna’nın başkenti Kiev’de halk, parlamento binasının önünde toplanarak Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e “Rusya’yla savaş istemiyoruz” mesajı verdi.

Kiev yönetiminin ve Batılı ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına dair iddiaları nedeniyle endişeli günler yaşayan Ukraynalılar, parlamento önünde savaş karşıtı bir eylem gerçekleştirdi.

Vesti.ua’nın haberine göre son haftalarda giderek sıklaşan ‘Rus saldırganlığı’ iddiaları sonrası parlamento binası önünde toplanan vatandaşlar, “Rusya halkıyla savaş istemiyoruz! Rusya halkı bizimle savaş istemiyor! Sayın Devlet Başkanı, tüm bunlar neden yaşanıyor?” ifadelerini kullandı.

Barışçıl amaçlı toplandıkları belirtilen eylemcilerin ellerinde Zelenskiy’e yönelik olarak “Rusya’yla savaşa hayır”, “Mırıldanmayı bırak”, “Halkla dalga geçmeyi bırak” yazılı dövizler taşıdıkları görüldü.

Eylemin organizatörleri, Ukraynalıların savaş söylentilerinin artması nedeniyle gıda ürünleri stoklamaya başladıklarını, ileri yaştaki vatandaşların ise kendilerini kötü hissettiklerini vurguladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.