Rusya Ukrayna’ya kargo İKA’ları konuşlandırıyor

Rusya, Ukrayna’da insansız sistemlere yoğunluk vermeye devam ediyor.

Rus askerleri tarafından internette paylaşılan görüntülere göre Rusya, çeşitli görevler yapması için otonom insansız kara aracı kullanıyor. Hakkında henüz resmi bir bilgi veya açıklama bulunmayan İKA’nın paylaşılan resimlere göre cephede aktif olarak kullanıldığı görülüyor. Paylaşılan bazı resimlerde İKA’nın üzerinde yaralı Rus askerlerinin taşındığı bazı resimlerde ise lojistik amaçlı kullanıldığı görülüyor.

İKA’nın dış yapısının tamamen metal olduğu, paletlerinin yanlarının da kapatıldığı görülüyor. Üst kısmında yük veya yaralı asker taşınabilmesi için tasarlanmış düz ve boş bir bölmenin bulunduğu göze çarpıyor. Mobiliteyi arttırabilmek için hafif yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca FPV drone saldırılarına karşı kendini savunabilmesi için şu an Rus tanklarında da kullanılan elektronik harp sisteminin bir benzeriyle donatıldığı belirtiliyor.

ugv_carrying_soldiers

İKA’nın Rus 87. Alayı tarafından Avdiyivka bölgesinde kullanıldığı belirtiliyor. Hem cephe gerisine yaralı Rus askerlerini tahliye etmekte hem de cephedeki askerlere mühimmat, yiyecek gibi malzemeleri götürmekte kullanıldığı bildiriliyor.

Avdiyivka bölgesi son zamanlarda çatışmaların arttığı bir bölge olarak biliniyor. Ukrayna Avdiyivka Askeri Yönetimi’nin başındaki kişi olarak bilinen Vitaliy Barabash, bölgede sıcak çatışmaların gerçekleştiğini; bütün çabalara rağmen Rus birliklerinin, Avdiyivka Kok Üretim Tesislerine ulaşamadığını ve endüstriyel bölgeyi ele geçiremediklerini belirtti. Avdiyivka bölgesinde sıcak çatışmalardan ötürü artan insan kayıplarını olabildiğince azaltmak için Rusya’nın basit lojistik operasyonları ve yaralı tahliyelerinde İKA’ları kullanmaya başlamasıyla bunun diğer bölgelerde de yakında uygulanmaya başlanacağını düşünmek yanlış olmaz.

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.