Rusya Ukrayna’yı işgale başladı

Uzun zamandır Ukranya’yı işgal etmek için hazırlıklar yapan ve Ukrayna’ya bağlı Donetsk ve Lugansk’taki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde bağımsızlık ilanını tanıyan Rusya, Ukrayna’ya fiilen saldırmaya başladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askerî operasyon başlattıklarını duyurdu. Putin Ukrayna’daki ayrılıkçıların Rusya’dan askerî yardım talep ettiğini belirterek operasyon düzenlemeye karar verdiğini şu sözlerle duyurdu:

“Ukrayna’daki Rusya yanlılarının askerî talebine bağlı olarak özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim. Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz.”

Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise Rusya’nın işgalini “Rus işgali başladı” açıklaması ile doğruladı. Saldırı sonrası Ukrayna Devlet Başkanı’ndan da açıklamalar geldi. Zelensky Ukrayna vatandaşlarının sakin kalmasını ve Ukrayna ordusunun görev başında olduğunu açıkladı.

Bu açıklamaların ardından başkent Kiev ve çok sayıdaki bölgede patlamalar meydana geldi. Rusya’nın işgal eylemine başlaması pek çok ülkeden büyük tepki gördü.

Rusya’nın operasyon açıklamasının ardından ABD Başkanı Biden, bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusunun Rusya olacağını, ABD ve müttefiklerinin birlik ve kararlılıkla karşılık vereceğini söyleyip dünyanın Rusya’ya hesap soracağını ifade etti.

Türkiye’den talebi çağrısı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ise Twitter hesabı üzerinden, “Türk yönetimine sesleniyorum Ukrayna’ya yardım ediniz. Çanakkale Boğazı’nın kapatılması için talepte bulunuyoruz. Rus tarafına yaptırım uygulanmasını istiyoruz. Buradaki Rusların hisselerine el konulmasını talep ediyoruz. Rusya Federasyonu Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Barışçıl Ukrayna şehirleri bombalanıyor. Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi destelemeye çağırıyoruz.” şeklinde Türkiye’nin desteğini beklediklerini paylaştı.

Ukrayna ordusu, Luhank’ta 5 Rus uçağı ve 1 Rus helikopterini düşürdüğünü duyurdu. Rusya ise Ukrayna’nın iddialarını reddetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.