Rusya ve ABD’nin propaganda savaşı

Rusya yayın organları ile Belarus ve başka ülkelerde kendi çıkarları doğrultusunda propaganda yapıyor.

Belarus’un 26 yıldır yönetiminde olan Lukaşenko’nun girdiği 6.seçimde yüzde 80, muhalefetin ise yüzde 10 oy aldığı resmi kaynaklar tarafından açıklandı. Ancak muhalifler seçim sonuçlarının değiştirildiğini söyledi ve halk Lukaşenko hükümetini protesto etmeye başladı.

ABD Lukaşenko karşıtı propaganda yapıyor

Ağustos ayından beri RT gibi Rus yayın organları Lukaşenko rejimine sahip çıkan bir propaganda yayıyor. ABD ise aynı olaylar için Belarus ve Rusya’ya zıt hareketler içerisinde yer alarak Lukaşenko hükümetine karşıt propaganda yapıyor.

Rusya: ABD, CIA’den daha tehlikeli

Rusya Federal Konseyi’nin temmuz ayında yayınladığı “bağımsızlığın korunması ve dış müdahaleler” hakkındaki rapora göre, Rusya’nın dışarıdan müdahaleler konusunda esas korkması gereken çoğunlukla şüphelendiği CIA değil. Rapora göre ABD Dışişleri Bakanlığı “demokrasi yayma” amacıyla Rusya içerisinde CIA’den daha fazla baskı oluşturuyor.

Raporun içerisinde Dışişleri Bakanlığından veya Mikhail Khodorkovsky gibi kişilerden destek alan sivil toplum kuruluşları da yer alıyor.

Sovyetler Birliğinin yıkılmasından sonra devletin varlıklarının özelleştirilmesiyle Mikhail Khodorkovsky servetini büyüttü. Mikail, 2004 yılında Rusya’nın en zengin iş insanıydı. Ancak Mikhail politikaya gireceğini açıkladıktan kısa bir süre sonra dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığından suçlu bulundu, 2013 yılında Putin’in imzası ile serbest kaldı.

Rusya parlamentosunun hazırladığı raporda Google ve Facebook, Haziran ayında Rusya’da yapılan seçimler esnasında politik reklamların paylaşılmasına izin vermelerinden dolayı eleştirildi. ABD senatosu da benzer bir şekilde Facebook’u, Rus sponsorluğunda yapılan çevrimiçi kampanyalara yer verdiği için eleştirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.