Rusya ve Çin’den ortak tatbikat

Rusya ve Çin, askerî alandaki iş birliklerini derinleştirme yolunda yeni adımlar atıyor.

Sputnik News’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya ve Çin silahlı kuvvetlerinin karada, havada ve denizde etkileşiminin artırılmasının iki ülkenin savunma bakanlıklarının önemli bir hareket alanı olduğunu dile getirdi.

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe ile bir araya gelen Şoygu “Rusya ve Çin arasında ortak harekat ve muharebe eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi, düzenli bir uygulama haline geldi. Karada, havada ve denizde silahlı kuvvetlerimiz arasında yüksek düzeyde etkileşim sağladık. Onu artırmak, ilerideki faaliyetimizin önemli alanıdır.” diye açıklama yaptı.

Sibu/Vzaimodeystvie-2021 ortak Rus-Çin tatbikatı

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üye ülkelerinin Savunma Bakanları Toplantısı’nın üzerinden iki haftadan fazla zaman geçtiğine işaret eden Şoygu, dost ülke Çin’i ziyaret etme daveti ve Sibu/Vzaimodeystvie-2021 adlı müşterek tatbikatın aktif aşamasını birlikte gözlemleme fırsatı için Çinli mevkidaşına teşekkür etti.

Ek olarak, Rusya ve Çin silahlı kuvvetlerinin Mirnaya Missiya (Barış Misyonu) çok taraflı terörle mücadele tatbikatlarına katıldığını, her sene iki ülkenin uzun menzilli uçakları ile ortak hava devriyeleri icra ettiğini ifade eden Şoygu, Rus-Çin deniz kuvvetlerinin katılımıyla Morskoe Vzaimodeystvie (Deniz Etkileşimi) tatbikatını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Uluslararası Ordu Oyunları Army-2021, 22 Ağustos’ta başlıyor

Rusya ve Çin’in takımlarının Uluslararası Ordu Oyunları’ndaki aktif katılımına işaret eden Şoygu, “Çin, çeşitli ülkelerden askerî profesyonellerinin bu eşsiz yarışının geleneksel bir katılımcısı ve ortak düzenleyicisidir. Takımlarınıza başarılar dilerim.” dedi.

Oyunların 22 Ağustos’ta başlayacağını kaydeden Şoygu, “Pandemiye rağmen bizde (Rusya’da) ve daha 11 ülkede Uluslararası Ordu Oyunları’nda rekor sayıda ülke katılıyor, bu ülkelerin sayısı şu anda 44’e ulaşmış durumda.” açıklamasında bulundu.

Şoygu, Rusya Silahlı Kuvvetleri ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu arasındaki uygulamalı etkileşimin niteliksel olarak yeni bir düzeye ulaştığının ve bunun küresel ve bölgesel istikrarın sağlanmasına katkıda bulunduğunun altını çizdi.

Şoygu, sözü edilen açıklamaları Çinli mevkidaşının daveti üzerine iki ülke birliklerinin icra ettiği ortak tatbikatı izlemek üzere geldiği Çin’deki Qingtongxia poligonunda yaptı.

Tatbikata Rusya ve Çin’den 10 binin üzerinde askerî personel katılırken Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Manevraların amacı, Rus-Çin ilişkilerini, kapsamlı ortaklık ve stratejik etkileşimi geliştirme kararlılığını ve yeteneğini göstermek, iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında askerî işbirliği ve dostluk seviyesini yükseltmek”  ifadelerine yer verildi.

Tatbikata Çin ordusundan 200 adet zırhlı araç, 90 adet top, 100’den fazla uçak ve helikopter, kara ve hava kuvvetleri birliklerinin katıldığına işaret edilen açıklamada, “Rusya tarafından Doğu Askerî Bölgesi birliklerinden birine ait motorize birimleri, hava kuvvetlerinin Su-30SM uçakları ve hava savunma kuvvetleri yer aldı.” vurgusu yapıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.