Rusya yeni kıyamet günü uçağının üretimine başladı

Nükleer savaş gibi olağanüstü durumlara karşın birliklerin havadan yönetilebilmesi için Rusya yeni iki uçak alacak.

Voennoe.rf’nin haberine göre hava komuta noktaları olarak kullanılmak üzere 2 adet İl-96-400m uçağı ile Rus ordusunun hava destekli kara kabiliyetlerini artırması planlanıyor. Haber kaynağı, uçaklardan birinin üretim aşamasında olduğunu belirtirken üçüncü uçağın da üretilebileceğinin sinyalini verdi. Söz konusu uçakların üretilmesiyle hedeflenenin, nükleer savaş çıkması ve benzeri olağanüstü yıkım hallerinin yaşanması gibi birlikleri karadan komuta etmenin imkansız hâle geleceği durumlarda komuta merkezi olarak uçakların kullanılması olduğu ifade edildi. Bu amaçlar uçakların üretildiği projenin isminin ise ‘Zveno-3s’ olduğu bilgisi paylaşıldı. 

“Kıyamet günü” olarak isimlendirilen İl-96-400m uçaklarının halihazırda hava kuvvetlerinde hizmette olan İl-80 uçaklarının yerini alacağı belirtildi ve bu uçakların, yukarıda belirtilen olağanüstü hallere karşın üst düzey yetkililerin tahliyesi amacıyla kullanılacağı ifadesi de haberde yer aldı. 

Kıyamet günü uçağının uçuş menzilinin ise İl-80 uçaklarının iki katı olacağı açıklandı. Ayrıca bu uçaklara havada yakıt ikmali yapabileceği aktarıldı. Uçağın telsiz sistemi sayesinde stratejik hava güçlerine, füze kuvvetlerine ve nükleer silah taşıyan denizaltılara emirlerin iletilmesinin sağlanacağı belirtildi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.