Rusya, Zaporjiya nükleer santraline yakın bölgeleri vurdu

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor. Rusya’nın ele geçirdiği ve hedef haline getirdiği bölgeler arasında nükleer santraller de bulunuyor.

Zaporijya’nın kuzey batısındaki Energodar’da patlama

Ukrayna ordusu yapılan saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’nin yakınında yer alan Energodar’da patlama yaşandığına ve Rus güçlerinin şehrin yerleşim bölgelerini bombaladığına dikkat çekildi. Sivil binalara ve arabalara zarar verildiği kaydedilen açıklamada can kayıpları ve yıkımın boyutuna ilişkin bilgilerin netleştirildiği belirtildi.

Zelenskiy, Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali çevresine yaptığı saldırıları ‘şantaj’ olarak değerlendirerek yaşanan çatışmalara ilişkin şunları söyledi:

“Nükleer santral bombardımanı ile sürekli provokasyonlar düzenliyorlar, devletimize ve tüm özgür dünyaya daha da şantaj yapmak için ek güçlerini bu yöne çekmeye çalışıyorlar. Santrale ateş açan ya da santrali bir kalkan olarak kullanan her Rus askeri, istihbaratımız, gizli servisimiz, ordumuz için özel bir hedef haline geldiğini anlamalıdır.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.