Rusya’dan uzayda Çin ile iş birliğine ilişkin açıklama

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6kIxrDI9Qysp8iiIuVM4gS” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Rusya ve Çin’in bir Ay istasyonu kurmak için bir araya gelmesi tedirginliğe sebep olmuştu. Bu konuya dair açıklama yapan Roskosmos (Rusya Federak Uzay Ajansı) Başkanı Dmitry Rogozin, Ay istasyonu oluşturma projesinin Batı için bir tehdit olmadığını söyledi.

TASS tarafından yapılan habere göre Rogozin, her iki ülkenin de diğer devletlerin katılımına açık olduğunu aktardı. Rogozin açıklamasında, bu iş birliğinin Ay keşifleriyle ilgili olduğunu ve “Batı’ya karşı fiili bir ittifak” olmadığını belirtti.

CNBC’de yer alan haberde Ay istasyonu ortaklığına ilişkin yapılan yorumda, Rusya’nın Çin ile artan stratejik bağlarının; Batı’nın, Rusya’ya yaklaşımında istenen sonuçların alınamadığının göstergesi olduğu belirtilmişti.

Roskosmos ve Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) arasında 9 Mart günü söz konusu anlaşma imzalanmıştı. İnşa edilecek tesisin; Ay’ın keşfi ve kullanımı, Ay gözlemleri, temel araştırma deneyleri gibi çok amaçlı bir hedefler bütününe hizmet edeceği öne sürüldü. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.