Rusya’nın "deepfake" çalışmaları tehdit oluşturuyor

Estonya istihbarat servislerinin yayınladığı yeni raporda Rusya’nın siber uzayda AB için “birincil tehdit” olmaya devam ettiği ve çevrimiçi casusluk, siber saldırılar ve deepfake teknolojisiyle ilgili çalışmalarının bu tehdidi sürdürdüğü ifade edildi. 

EURACTIV tarafından yapılan habere göre Estonya’nın Dış İstihbarat Servisi 17 Şubat 2021’de yayınladığı bir rapor ile bahsedilen tehditleri gündeme getirdi. Raporun SolarWinds siber saldırısının arkasında Rusya’nın olduğunun bildirilmesinin ardından hazırlandığı belirtildi.

Rusya KGB tarzı yöntemleri devam ettiriyor

Rapora göre Rusya, Batı toplumları arasında uyumsuzluğu tetiklemek için bazı “KGB tarzı” tehditleri devam ettiriyor. Estonya yetkililerinin araştırmalarına göre Rusya, siber savaş alanında “deepfake” teknolojilerini geliştirmeye çalışıyor. 

Deepfake teknolojisi, yapay zeka kullanılarak herhangi bir kişinin yüz ifadelerinin ve konuşmasının taklit edilmesine yarayan yeni nesil bir teknolojidir. Bu teknolojinin kullanılmasıyla bir kişinin hiç gerçekleştirmediği bir konuşmayı gerçekleştirmiş gibi göstererek video hazırlanabilir. Siyasi güdümlü deepfake çalışmalarının amacı genellikle tanınmış liderlerden sahte mesajlar iletmek suretiyle çevrimiçi kullanıcılar arasında sosyal huzursuzluk ve kutuplaşmayı artırmaktır.

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen=”” height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/G3HfbogI92Q” width=”560″]

Raporda deepfake teknolojisiyle elde edilen ürünlerin insan gözü ile ayırt edilemeyecek kadar gelişmesi halinde ciddi tehditlerin söz konusu olabileceği belirtildi.

Europol tetikte

Haberde deepfake teknolojisinin uzun süredir AB’nin kolluk kuvvetlerinin radarında olduğu öne sürüldü. Kasım ayında Europol tarafından hazırlanan bir raporda da bu konuya değinildi. Raporda AB bloğu içinde yer alan ülkelerin, deepfake örnelerini tespit edebilmek için tarama teknolojilerini geliştirmeleri tavsiye edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.