Rusya’nın Donbas’a saldırısı "olası" olarak değerlendiriliyor

Bölgeyle ilgili çeşitli kaynaklar Donbas bölgesine Rus kuvvetlerince bir müdahalenin mümkün gözüktüğünü ifade ediyorlar.

The Eurasian Times sitesinde yer alan haberde gündemde olan Donbas gelişmelerine dair görüşlere yer verildi. Ukraynalı uzmanlar, Rusya’nın Batı’yı uzlaşmaya ittiğine işaret ederken; Rus uzmanlar, Moskova’nın Donbas bölgesine yeni bir operasyon başlatabileceği konusunda değerlendirmelerde bulundular.

Ukrayna Ordu Merkezi’nde yetkili Mykhalio Samus, Rusya’nın Ukrayna-Rusya sınırı boyunca artan askeri faaliyetlerini Rusya’nın Ukrayna, Fransa, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne psikolojik muharebe uygulamak ve ticari imtiyazlar elde etmek için gerçekleştirdiğini ifade etti.

Samus, Rusya’nın söz konusu askeri faaliyetlerinin amaçları arasında Rusya’da yaklaşan parlamento seçimlerine yönelik siyasi gayelerin bulunduğunu ve Moskova’nın bu türde sonuçları tahmin edilemez bir saldırıyı başlatmak için nedene sahip olmadığını belirtti.

Öte yandan Rus güvenlik uzmanı Viktor Litovkin, Ukrayna’nın Donbas’a yönelik bir askeri operasyon başlatması durumunda Rusya’nın tepkisiz kalmayacağına, Donbas’ta yaşayanların aynı zamanda Rus vatandaşı olmasından dolayı Rusya’nın kendi vatandaşlarını korumak için müdahale edebileceğine değindi.

Avrupa Devletleri izlemede

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna askeri yığınak yaptığı yönünde haberler üzerine Almanya ve Fransa, temmuz ayında yapılan ateşkesin ihlallerine dair endişelerin aktarıldığı ortak bir bildiri yayınlanmıştı. DW sitesinde yer alan haberde, Almanya ve Fransa’dan yapılan açıklamaya dair bilgilere yer verilmişti. Haberde bölgedeki durumun ve özellikle Rus birliklerinin hareketlerinin dikkatle izlendiğine değinilmiş, aynı zamanda tüm taraflara itidali sağlamak ve gerilimin hafifletilmesi için çalışmak üzere çağrıda bulunulduğu aktarılmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.