Rusya’nın "Kıyamet Uçağı" soyuldu

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/1Fa19mROG8m1f5cOIOp4O2″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Rus askeri uzmanlar, Taganrog Havacılık Bilim ve Teknik Kompleksi’nde bakıma alınan Ilyuşin-80 tipi uçağın altın ve platin gibi metallerden oluşan 13 bin 600 dolar değerindeki bazı parçalarının çalındığını iddia etti.

Yüksek güvenliğe sahip “Kıyamet Uçağı”, olası nükleer savaş durumunda üst düzey devlet adamlarını taşıyabilmek ve komuta merkezi olarak kullanılmak üzere tasarlandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bir daha bu tür bir olayın yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağı şeklinde bir açıklama yaptı.

Rusya “Kıyamet Uçağı”ndan 13 bin 600 dolar değerindeki teknik teçhizatın çalınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

“Kıyamet Uçağı”nın bazı parçalarının çalınması akıllara güvenlik zaafiyeti olabileceğini getiriyor. Alınan bilgilere göre uçağın kargo kapağının açıldığı ve 39 radyo istasyonu bloğunun söküldüğü tespit edildi.

Yüksek özellikli uçak bir de ABD’de bulunuyor

“Kıyamet Uçağı”, bir Sovyet jet uçağından modifiye edilerek Soğuk Savaş sonlarında geliştirildi ve ilk uçuşunu 1985’te gerçekleştirdi. Pencereleri olmayan, günlerce havada kalabilen ve balistik füze denizaltıyla iletişim sağlayabilen uçak, Rusya dışında bir de ABD’de bulunuyor.

2025 yılında Rusya’nın, “kıyamet günü” uçaklarının üçüncü nesil versiyonunu hizmete sunacağı düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.