Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları hız kesmiyor

Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların halen devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rusya, özellikle Ukrayna’ya ait savunma sanayii şirketlerinin altyapı tesislerini ve Ukrayna’nın askeri üslerini hedef alıyor.

Göğüs göğüse muharebelerin de Ukrayna sahasının neredeyse tamamında yaşandığı savaşta Ukrayna, özellikle Batılı ülkelerden aldığı silah, mühimmat ve doktrinel desteğiyle direnişine devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin en önemli sebeplerinden olan Donbas bölgesi neredeyse tamamen kontrol altına alınmasına rağmen Rusya, Ukrayna coğrafyasının tamamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya son günlerde Ukrayna’nın Odessa bölgesini hedef alıyor ve saldırılarını bu bölge üzerinden sıklaştırıyor.

Odessa bölgesinde Rusya için en önemli tehdit unsurlarından biri olan ABD üretimi Harpoon Füze Sistemleri mevcut durumda. Ukrayna’ya ait bu sistemlerin Moskova Kruvazörünün batırılmasında kullanılması Harpoon’ların ne kadar büyük bir tehdit unsuru olduğunu gözler önüne serer nitelikte.

Rus birlikleri aynı zamanda Mıkolayiv ve Donetsk bölgesine de saldırılarını sıklaştırmış durumda.

Rus savaş uçaklarının, hava muharebesinde Mıkolayiv bölgesinde Snigirevka yerleşim biriminde Ukrayna hava kuvvetlerine ait Mig-29 savaş uçağı ve Donetsk bölgesinde Dobropolye yakınlarında Su-25 savaş uçağını düşürdüğünü aktarıldı.

Rus hava savunma sistemlerinin bir günde 4 Ukrayna insansız hava aracını vurduğu da Rus kaynaklardan gelen bilgiler arasında.

Ayrıca Ukrayna’ya ait bugüne kadar 259 uçak, 143 helikopter, 1572 insansız hava aracı, 356 hava savunma füze sistemi, 4 bin 135 tank ve zırhlı araç, 760 çok namlulu roketatar, 3 bin 166 obüs ve havan topu, 4 bin 410 özel askeri araç imha edildiği söyleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.