S-400’lerin Hindistan’a teslimatı kasım ayında başlayabilir

Hindistan ve Rusya arasında bugüne dek yapılan en pahalı silah anlaşması (5,43 milyar dolar) olan S-400’lerin teslimatına yakında başlanacak.

The Hindu’nun üst düzey bir Hint savunma yetkilisini kaynak göstererek yaptığı habere göre, S-400 hava savunma sistemlerinin ilk teslimatı kasım ayında gerçekleşecek. 

Planlanan takvime göre, S-400’lerin tamamını 2023 nisan ayının sonuna kadar alacak olan Hindistan’ın süreci hızlandırmak istediği buna karşın Rusya’nın bunu mümkün görmediği de bildirildi. Hint uzmanlar ocak ayından bu yana Rusya’da S-400’ler ile ilgili eğitimlerine devam ediyorlar. 
Hindistan, S-400 hava savunma sistemlerini elde etmesi halinde Rusya, Çin ve Türkiye’nin ardından bu teknolojiye sahip 4. ülke olacak.

ABD-Hindistan ortaklığına düşecek S-400 gölgesi

ABD ve Hindistan Hint-Pasifik’te yükselen Çin tehdidine karşı askeri/siyasi ilişkilerini kuvvetlendirerek bölgede iki müttefik gibi hareket ediyorlar. Ancak Hindistan’ın S-400’leri edinmesi halinde ikiliyi çetrefilli bir süreç bekliyor. 

Hindistan S-400’lerin tedariki noktasında kararlılık göstermeye devam ederse ABD’nin CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarına maruz kalacak. Geçen haftalarda Hindistan’a ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “bütün müttefiklerimizden ve ortaklarımızdan ABD yaptırımlarını tetikleyecek Rus ekipmanlarından uzak durmalarını talep ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. 
Lloyd Austin’in yaptırım imalarının ardından, Hint hükümeti içerisinde de çeşitli endişeler oluştu. Hindistan’ın iktidardaki partisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) Milletvekili Subrahmanian Swamy, S-400’lerin temin işlemi durdurulmazsa Yeni Delhi’nin ABD’nin yanı sıra Japonya ve Avustralya’nın da dahil olduğu Quad ittifakından ihraç edilebileceğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.