Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den üniversite öğrencilerine öneriler

Savunma Teknoloji Günleri 2021 etkinliğinde konuşan İsmail Demir, üniversite öğrencilerine çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Mühendisliğin savunma sanayiindeki yeri ve öneminin ısrarla altını çizen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamalarda, İTÜ’nün Türk mühendisliğine ve savunma sanayiine olan katkısını da değerlendirdi.

“Siyasi irade savunma sanayiine önem veriyor”

İnanç eksikliğinin savunma sanayiine olan olumsuz etkisini anlatan Prof. Dr. İsmail Demir, “Tabii ki barış esastır, sulh esastır… Atalarımızın dediği gibi, ‘Hazır ol cenge, ister isen sulh selâ.’ O açıdan da bu hazırlık önemli. Bu hazırlığı yapma konusunda belirli ihmaller veya farkında olmama durumları söz konusu. Bazı engellemeler söz konusu, bazı çalışmaların akamete uğraması söz konusu. Bu akamete uğramanın ve duraklamanın en büyük sebebinin de irade eksikliği ve inanç eksikliği olduğunu görüyoruz. Ama bu yıllarda bu irade eksikliği yok. Sayın Cumhurbaşkanımız, özellikle savunma sanayii konusunda desteklerini vurguluyor. Bu da demek ki siyasi irade olarak savunma sanayiine çok önem verildiğini belirliyor. Yerli ve milli ürünler konusunda hiçbir taviz verilmemesi gerektiğinin altı çok kalın şekilde çiziliyor. Bizim de görevimiz bunu gerçekleştirmek.

Bir taraftan konvansiyonel teknolojiler ve uygulamaların peşinde koşarken bir taraftan da geleceğin teknolojilerini çalışmak var. Özellikle üniversite camiasından beklediğimiz, geleceğin teknolojileri ile ilgili ufuk açıcı proje ve fikirlerle gelmeleri.” dedi.

“Öğrencilerin proje grupları ve projeleri çok önemli”

Savunma sektörünün üniversiteye olan katkısının önemini vurgulayan İsmail Demir, “Artık mezun olan bir arkadaşımızın, acaba devlet bana ne iş verir diye beklemesinin ötesinde kendilerini inisiyatif alıp çeşitli girişimlerde bulunması da bizim için çok önemli. Bu açıdan daha öğrencilik yıllarında oluşturacakları proje grupları ve proje önerileri bizim için çok önemli. Ve daha sonrasında yine kendi işlerini kurmaları veya teknoloji geliştirme alanlarında inisiyatif alarak bazı yapılanmalara gitmeleri de çok önemli. Burada o ilk adımların desteklenmesi çok kritik. Bu destekleri oluşturmak yönünde de hem Savunma Sanayii Başkanlığı olarak hem de Türkiye’nin diğer ilgili kurumlar olarak gerekli farkındalığın sağlanması ve desteğin verilmesi konusu da sürekli gündemimizde.” ifadelerini kullandı.

“Öğencileri, Vizyoner Genç programını takip etmeye davet ediyorum” 

Özellikle gençlerin özgüvenli olmalarının gerektiğini söyleyen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir son olarak, “O açıdan genç arkadaşlarımızın proje oluşturma, fikir oluşturma, bir araya gelme, özellikle ‘Vizyoner Genç’ programını yakından takip edip burada katkılarda bulunma ve önerileriyle ülkemizin geleceğini hazırlanma konularında destek vermelerini bekliyoruz. Dediğim gibi sadece ben bir maaşlı iş bularak nerede çalışacağım değil, bunu ötesinde fikirlerin ve girişimlerin hayata geçmesi ve önümüze gelmesini bekliyorum. Arkadaşlarımız şuna inansınlar, Türk insanının yapamayacağı hiçbir şey yok. Eğer bir şey insan yapısıysa biz daha iyisini yaparız diyoruz ve bunu inanarak söylüyoruz.” diye konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.