Savunma Sanayii Başkanlığı 36 yaşında

Türk savunma sanayiinin bel kemiğini oluşturan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), bu yıl 36. yaşına girmenin gururunu yaşıyor.

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, Başkanlığın 36. kuruluş yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, ”Ülkemizde modern bir savunma sanayiinin tesis edilmesi amacıyla 7 Kasım 1985’te çıktığımız yolda, milletimizin destek ve teveccühleriyle 36 yılı geride bıraktık. Asil milletimizin her bir ferdine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Demir SSB’nin köklü ve zorluklarla dolu bir tarihe sahip olduğunu vurgulayarak, ”Halkımızın destek ve teveccühleriyle kurulan silahlı kuvvetlerimizi güçlendirme vakıfları eliyle hayata geçen öncü firmaların kurulması bu sürecin ürünleridir. 1985’te rahmetli Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde, yerli ve modern savunma sanayinin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu amacıyla Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (SAGEB) kurulmuştur. Daha sonra yapısı değiştirilerek adı Savunma Sanayii Müsteşarlığı olan kurumumuz, 2000’li yıllara kadar yerli üretim ve off-set projeleriyle beraber ülkeler arası ortak programlara ağırlık verdi.” dedi.

Demir, 2002’de sadece 62 savunma projesi yürütülürken bugün yaklaşık 750 proje üzerinde çalıştıklarını aktardı. Bu projelerin yaklaşık yarısını son 5 yılda başlattıklarını ifade eden Demir, proje hacmini ise 5,5 milyar dolardan 60 milyar doların üzerine çıkardıklarını bildirdi.

Kısa sürede elde edilen bütün bu başarıların, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği ve karar alma süreçlerindeki desteği ve savunma sanayii ekosisteminin gayretleri sayesinde elde edildiğini dile getiren Demir, savunma sanayiinde tüm süreçleri, gündemi ve ihtiyaçları, geleneksel algı ve işleyişin ötesinde kapsamlı bir alanda, stratejik perspektifle ele aldıklarını ve çalışmalarını bu minvalde belirlediklerini kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.