SavunmaTR’nin Kış-2021 Tatbikatı izlenimleri

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6AJ068B024AAupVufU4884″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Türk askerinin gücünü ön plana çıkaran ve nefesleri kesen Kış-2021 Tatbikatı tamamlandı.

Hedeflerin tam isabetle vurulduğu, başarılı atışların dikkat çektiği Kış-2021 Tatbikatı’ndaki detayların nabzını SavunmaTR ekibi yerinde tuttu.

01-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin seçkin unsurlarının müşterek bir biçimde gerçekleştirdiği tatbikatı SavunmaTR ekibi yerinden takip etti. SavunmaTR ekibinin sahadan edindiği bilgilere göre tatbikatta birçok yerli ürün kullanıldı.

9. Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars’taki Şehit İstikam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı’nda düzenlenen Kış-2021 Tatbikatı’na, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin seçkin unsurları katıldı.

01-12 Şubat tarihleri arasında düzenlenen tatbikata 10 Şubat gününden itibaren basın mensupları da iştirak etti. SavunmaTR ekibinin de yakından yer aldığı tatbikatta birçok eğitim ve senaryo canlandırıldı.

Başta Rusya, Ermenistan ve İran olmak üzere bütün dünyanın yakından takip ettiği tatbikat, Türkiye ve Azerbaycan’ın müşterek gerçekleştirdiği en kapsamlı kış tatbikatı olarak kayıtlara geçti.

Basına açık ilk günde çizilen senaryolar kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne mensup askerler birçok eğitim gerçekleştirdi. Tatbikatta öncesi basın mensuplarına brifing verildi. Yapılan tanıtımın ardından TSK envanterine yeni girmiş olan KİRPİ II ve M4K Mayına Karşı Kısmi Kurtarıcı basın mensuplarına tanıtıldı.

KBRN ekiplerinin ve faaliyetlerinin anlatıldığı turun ardından tankların manevra kabiliyetleri basın mensuplarına gösterildi. Azerbaycan tankları ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan tanklar müşterek bir şekilde manevralarını sergiledi.

Kış-2021 Tatbikatı’nın ilk gününe Özel Kuvvetler, ATAK Helikopterleri, Genel Maksat Helikopterleri ve İHA/SİHA’ların senaryo gereği yaptıkları müşterek operasyon damga vurdu.

Özel Kuvvetler Direkt Görev Harekatı kapsamında, senaryo gereği düşman unsur olarak işaretlenen bölge önce İHA/SİHA’larla tespit edildi.

Komandoların kanatları koruma altına alıp Özel Kuvvetlerin yolunu açmasıyla devam eden operasyonda Özel Kuvvet askerleri başarılı bir sızma operasyonu gerçekleştirdi.

Hemen akabinde bölgeye intikal eden ATAK Helikopterleri ve Genel Maksat Helikopterleri ise belirlenen hedefleri başarılı bir şekilde vurdu.

Gerçek mühimmatların kullanıldığı nefes kesen tatbikatın sonunda bordo bereliler, helikopterle bölgeden güvenli şekilde alındı.

Keskin nişancı atışları tatbikatın bir diğer can alıcı kısmı oldu. 800 ve 1100 metrelik hedeflere karşı atış yapan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri askerleri, büyük beğeni topladı. İki ülke adına atış yapan keskin nişancılar ve usta keskin nişancılar, hedeflerini başarılı bir biçimde vurdu.

Askerlerin görevleri bittikten sonra basın mensupları, yaklaşık 12 gündür Türk ve Azerbaycanlı askerlerin bir arada yaşadığı igloları ziyaret etti. -32 ile -6 derecelik sıcaklık aralıklarında görevlerini ifa eden askerler inşa etmiş oldukları iglolarda beraber yatıp, olumsuz hava şartlarıyla beraber mücadele ettiler.

Tatbikatın basın mensuplarını açık kısmında Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri mensuplarının dostluk ve kardeşlik ilişkileri dikkat çekti.

Şehit İstikam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı’nda sürdürülen tatbikatın 2’nci gününde planlanan bütün faaliyetler icra edildi. Öğlen saatlerinde devam eden tatbikatta ZMA Zırhlı Araçları’nın atış kabiliyetlerini gösteren hedef vuruş işlemleri gerçekleştirildi ve belirlenen hedefler başarılı bir şekilde vuruldu.

Havadan malzeme, obüs ve havan atışı gibi görevlerin icra edildiği hava hücum harekatı için belirlenen hedeflerin imhası başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

iki bakan kardeşlik mesajı verdi

Tatbikatın basına açık ikinci günü olan “Seçkin Gözlemci Günü”ne Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile TSK Komuta Kademesi katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, yaptıkları konuşmalarda “iki devlet tek millet” kavramı özelinde kardeşlik mesajları verdiler.

İki ülkenin savunma bakanı verdikleri kardeşlik mesajları tatbikatta hazır bulunan Türk ve Azerbaycanlı basın mensupları tarafından ilgi gördü.

Bütün senaryoların başarılı bir şekilde uygulandığı ve yerli üretim birçok ürünün kullanıldığı tatbikatta özellikle yerli ürünlerin yaptığı atışların hedeflerini imha etmeleri beğeni gördü.

Yerli üretim SİHA’ların yine yerli üretim mini akıllı mühimmatlarla yaptığı atışlar, ATAK Helikopterlerinin hedeflerine angaje olup yaptığı atışlar ve yerli üretim keskin nişancı tüfeklerinin denenmesi savunma sanayii takipçilerinin de beğenilerini topladı.

Tatbikatta toplamda 1268 personel görev aldı. Ayrıca 190 adet değişik cinste araç, 218 adet değişik cins ve çapta silah da kullanıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.