SavunmaTR’nin "Mehmetçiğin Yaşam Sergisi" izlenimleri

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/51pf2UjXS2vQQ6yt115KLT” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Yerli ve milli teknolojinin Mehmetçik ile bütünleştiği, her türlü iklim ve hava koşuluna karşı özgün çözümlerin üretildiği ve Türk savunma sanayiinin güvenlik güçlerine sağlamış olduğu imkanlar, “Yerli ve Millî Teknoloji ile Güçlenen Mehmetçiğin Yaşam Sergisi”nde basın mensuplarına sunuldu.

SavunmaTR ekibinin de anbean takip ettiği sergide, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan yerli üretim teçhizat ve mühimmatlar tanıtıldı.

İlk olarak Mehmetçik için çeşitli iklim ve arazi koşullarına göre özgün olarak tasarlanmış kamuflajlar, postallar, çantalar ve çeşitli arazi teçhizatı gösterildi.

Türk askerinin nöbet tuttuğu kuleler, ikmal araçları, seyyar yemekhaneler ve çeşitli ihtiyaçların giderilmesi için kullanılan araçlar görücüye çıkarıldı.

Basın mensuplarının özellikle ilgisini çeken nokta, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan yerli ve milli ürünlerin bulunduğu kısımdı.

Platform Makinalı Tüfek PMT-76, 12,7 mm Keskin Nişancı Tüfeği, CADEX Keskin Nişancı Tüfeği, KNT-76 Keskin Nişancı Tüfeği, Milli Piyade Tüfeği MPT-76, 25 mm Kara Topu Silah Sistemi, Otomatik Bombaatar, Komando Havanı, Milli Piyade Tüfeği MPT-55, Tüfekaltı Bombaatar (MPT-55/76 Uyumlu), 40 mm Bombaatar (MPT-55/76 Uyumlu), Tamburalı Bombaatar, dürbünler, Balistik Kompozit Yelekler, OZAN Mayın Dedektörü, Balistik Kompozit Başlıklar, çeşitli mühimmatlar ve çeşitli koruyucu kıyafetler görseldeki kısımda sergilendi.

Yerli ve milli ürünlerin sergilendiği kısımda ise en çok Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Milli Piyade Tüfeği MPT-55, Platform Makinalı Tüfek PMT-76 ve 12,7 mm Keskin Nişancı Tüfeği ilgi gördü.

“Yerli ve Millî Teknoloji ile Güçlenen Mehmetçiğin Yaşam Sergisi” turunun sonunda Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar basın mensuplarına eşlik etti.

Basın mensupları ile tek tek görüşen Bakan Akar, yerli ve milli savunma sanayii çözümlerinin önemini anlattı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde savunma sanayiinde önümüz açıldı ve yerlilik-millîlik oranımız yüzde 70’lere ulaştı. Önümüzdeki dönemde çok daha fazla çalışmamız gerektiğinin farkında ve bilincindeyiz.” diyerek savunma sanayiinde yerlileşmenin öneminin altını çizdi.

Yapılan turun sonunda basın mensupları, Mehmetçiğin zor arazi koşullarında hangi imkanlarla mücadele ettiğini ve son yıllarda atılan yerlileşme adımlarını kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.