Seyrüsefer Elektronik Taarruz Sistemi Projesi imzalandı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi (SEYMEN) Projesi imzalandı.

IDEF’21 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı kapsamında düzenlenen imza törenine T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Meteksan Savunma Sanayii A.Ş.’den yetkililer katıldı.

Törende konuşan Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma Sanayii Başkanlığı olarak güvenlik güçlerimizin halihazırdaki ihtiyaçlarının karşılanması yanı sıra geleceğin harp teknolojileri için ar-ge ve geliştirme faaliyetlerimize bugünden başlıyoruz.” dedi.

Başkan Demir,” Elektronik savaş sistemleri günümüzde çok taraflı olarak artan gerilimlerle birlikte yeniden önem kazanmaya başlamıştır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın belli başlı ülkelerinin savunma sanayileri, elektronik harp sistem ve çözümleri geliştirmektedir. Bu sistemler gün geçtikçe kabiliyetlerini artırmakta, çoklu işlevler yüklenmekte ve bilişsel yeteneklerini artırmaktadır. Türkiye’nin savunma sanayii, bu alanda çözüm çeşitliliği ve inovasyon yeteneğiyle ön plana çıkmaktadır. Elektronik Harp alanında kendi işlevsel çözümlerine sahip olunması ve bunun sürdürülebilir kılınması Türkiye’ye savunma alanında üstünlük kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

İmzalanan proje kapsamında geliştirilecek Seyrüsefer Elektronik Taarruz (ET) Sistemi(SEYMEN) ile İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopter, uçak vb. silah, güdümlü mermi, füze, komuta kontrol sistemleri ile kara, hava, deniz platformlarında kullanılan Küresel Konumlama Sistemleri (KKS) gibi hedeflere Elektronik Taarruz (ET) uygulanması amaçlanıyor. Bu sayede tehdit oluşturabilen bu sistemlerin, hem karıştırılması hem de akıllı bir şekilde aldatılması ile dost unsurlardan uzaklaştırılması sağlanacak.  

Sistem; radar, elektro-optik ve elektronik harp unsurlarının askeri taktik araç üzerine entegre edildiği, tek bir şelter üzerinde bütünleşik çalışabileceği bir çözüm sunuyor. SEYMEN, yüksek güvenilirlikte, aynı anda birden fazla farklı KKS kullanan aynı/farklı yönlerdeki seyrüsefer sistemlerini karıştırıp aldatılabilecek. Ayrıca birden fazla Sistem koordineli görev icra edebilecek. Sistem ek olarak KKS sinyalini kayıt ve analiz yeteneğini de barındıracak.

Sistemlerin 27 ayda tamamlanarak teslim edilmesi hedefleniyor. Söz konusu proje ile; Elektronik Harp alanında KKS sistemlerinin aldatılması ve karıştırılması kabiliyetleri kazanılmış olunacak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tehdit oluşturulabilecek birçok unsurun önlenmesi sağlanacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.