Sir Richard Branson, uzaya çıkan ilk iş adamı oldu

Uzaya seyahatler hız kazanmaya başladı.

Ticari uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurulan Virgin Galactic’in sahibi Sir Richard Branson, uzaya giden ilk iş adamı oldu. Önümüzdeki yıl biletli yolculukları başlatmadan önce bunun nasıl bir his olduğunu kendisi görmek istediğini söyleyen Branson, beraberindeki 5 kişi ile birlikte yerden 100 km yüksekliğe erişerek 90 dakikalık uzay yolculuğunu gerçekleştirdi.

Yolculuk ABD’nin New Mexico eyaletinde TSİ 17.30’da gerçekleşti. 

BBC’ye konuşan Branson, çocukluğundan beri uzaya çıkmak istediğini ve önümüzdeki 100 yıl boyunca yüz binlerce kişinin bu hayali gerçekleştirmesini amaçladığını ifade etti. Branson, “Neden uzaya çıkmasınlar ki? Uzay sıra dışı bir yer, Evren de büyüleyici… İnsanların güzel Dünyamıza uzaktan bakıp, yeryüzüne döndükten sonra da Dünya’ya iyi bakmasını istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Önceki denemeler başarısız oldu

Sir Richard Branson, internet üzerinden canlı olarak yayınlanan tarihî uçuş için çalışmalarına 2004 yılında başladı. 2007’de ilk uçuşu gerçekleştirmeyi denese de teknik sorunlar ve 2014’teki deneme uçuşu sırasında meydana gelen ölümcül bir kaza, projeyi geciktirdi.

Branson’ın bu uçuşu Jeff Bezos’un 20 Temmuz’daki uzay seyahatinde elde edeceği “uzaya çıkan ilk iş adamı” unvanını da elinden almasıyla dikkat çekti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.