Sırbistan Anayasası değişecek mi?

Son günlerde Balkanlardaki hareketlilik ile gündeme gelen Sırbistan bugün mevcut anayasasının bazı maddelerinin değişip değişmeyeceğini oyluyor. Saat 20.00’da son bulacak Anayasa değişikliği referandumunun içeriğinde önemli ayrıntılar var.

Genel itibariyle Sırbistan’ın adalet sistemini ilgilendiren referandum ile Sırbistan’ın adalet sisteminin Avrupa Birliği üyeliği için standartlara uygun hale getirilmesi planlanıyor. Ancak anayasa değişikliğinde Kosova’nın durumu ile ilgili bir içerik bulunmuyor.

Savcı ve hakimlerin atamalarında siyasetin etkinliğinin azaltılması düşünülen anayasa değişikliği halk tarafından kabul gördüğü takdirde Sırbistan Mahkeme Yüksek Konseyi ve Savcılık Yüksek Konseyi hakim ve savcıları seçecek. Şu an için Sırbistan’da hakim ve savcılar Sırbistan Meclisi tarafından seçiliyor. Sırbistan’da bazı hakim, savcı ve uzmanlar bu maddenin bağımsızlığa katkısı olacağını düşünürken bazıları siyasî etkinin değişmek yerine etki şeklinin değişeceğini düşünüyor.

“Sırbistan Cumhuriyeti Anayasası’nın değiştirilmesini onaylıyor musunuz?” şeklinde sorulacak referandumu devlet yüksek yetkilileri Avrupa’ya entegrasyonu hızlandırmak için istiyorlar. Muhalefetin ekserisi ise bu referanduma karşı.

Bu akşam sonuçlanacak Anayasa Değişikliği Referandumu halk tarafından onaylandığı takdirde Sırbistan’ın hukuk sisteminde önemli değişiklikler gerçekleşecek.

[Kaynak: Balkan Postası]

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.