Sırbistan’dan orduya ‘hazır ol’ emri

Kosova ile ilişkileri gergin bir düzeyde devam eden Sırbistan, operasyon sinyali verdi.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in, Kosova ile yaşanabilecek olası gerilimlerden dolayı ordusuna, “hazır ol” emri verdiğini söylediği iddia ediliyor.

Söz konusu iddia Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic’ten geldi. Vucevic, yerel bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in orduya ‘hazır ol’ emri verdiğine ve ordunun Kosova’daki durumlar nedeniyle teyakkuzda olduğuna dikkat çekti.

Kimsenin “savaş oyunları” oynamaması gerektiğini ifade eden Vucevic, Sırbistan’ın diyalogdan yana olduğunu ve ordunun Başkomutan Vucic’in emriyle “Kosova ve Sırbistan’daki Sırpları korumak adına her emri yerine getirmeye hazır olduğunu” kaydetti.

Kosova-Sırbistan gerginliği 

Sırbistan, Kosova’nın egemenlik haklarını tamamlamak amacıyla çıkarmak istediği mütekabiliyet yasasını tanımamış ve bölgedeki gerginliği tırmandırmaya devam etmişti. Kosova’daki Sırplar ise buna tepki göstererek, ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmış ve ülkede gerilim yeni bir boyut kazanmıştı.

Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması şartıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

Son olarak “yasa dışı” olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescil sürecinin Nisan 2023’e ertelendiğini açıklayan Kosova hükümeti, bu araçların sahiplerinin önce uyarılacağını, ardından ceza verileceğini ve son olarak test plakaları yerleştirileceğini duyurmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.