Sırp katliamından kurtulan Saranda Boguyevtsi şimdi Kosova Meclisi’nde

Sırpların Kosova’da yaptığı soykırımda 16 kurşunla yaralanıp hayatta kalmayı başaran Saranda Boguyevtsi, şimdi Kosova Meclisi’nde Başkan yardımcısı.

ZAMBAK.BA’nın haberine göre, 28 Mart 1999’da Sırbistan tarafından Kosova’daki Arnavutlara yapılan soykırımda ailesinden 14 kişiyi kaybeden, kendisi de 16 kurşunla yaralanan ve cesetlerin arasında ölüme terk edilen Saranda Boguyevtsi, Kosova Meclisi’nde Başkan Yardımcısı seçildi.

Sırbistan’ın Kosova’da işlediği savaş suçlarına karşı adaletin tahakkuk etmesi için yıllardır mücadele veren Boguyevtsi, daha önce de Kendin Karar Al Hareketi’nden (Vetevendosje) iki dönem üst üste milletvekili seçilmişti.

Sırbistan Özel Güvenlik Güçleri’nin “Akrepler” olarak bilinen askerleri tarafından kurşuna dizildikten sonra hayatını kaybedenler arasında Boguyevtsi’nin ailesinden 14 kişi de bulunuyordu. Boguyevtsi de 16 kurşun yarasıyla kurtulmayı başarmıştı. Bu katliamdan dört yıl sonra üç akrabası ile birlikte Slobodan Miloşeviç hükümetinde yaşanan soykırımla ilgili mahkemeye ifade vermişlerdi.

Boguyevtsi, 2013 yılında Belgrad’a gidip katliama iştirak edenler aleyhine ifade vermiş, Sırp yetkililerin de katıldığı, katliamla ilgili bir sergi de düzenlemişti.

28 Mart 1999 tarihindeki Sırpların yaptığı katliamın en küçük kurbanı ise iki yaşındaki bir bebek olmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.