Skorsky ve DARPA’dan İnsansız Helikopter

DARPA’ya ait olan ALIAS programı ile Skorsky’e ait üç helikopterin otonom bir şekilde uçuşu için çalışmalar yapılacak. Helikopterlerin yönlendirilmesi için kızılötesi ve elektro-optik sensörler ile birlikte çeşitli sistemler kullanılacak.

DARPA’nın Aircrew Labor In-Cockpit Systems (ALIAS) teşvik programı içerisinde, Sikorsky Helicopters gelecek yıl DARPA ile Black Hawk serisine ait üç helikopteri otonom çalışır bir şekilde uçurmak için çalışacak.

Overt Defense’in haberine göre Skorsky, üç helikopter ile hem bireysel hem de kol uçuşları yapmayı planlıyor. Daha öncesinde ilk uçuş tarihi olarak bu yıl belirlenmişti ancak pandemi sebebi ile ilk uçuş ertelendi.

DARPA’nın “ALIAS” programı ile helikopterlerin otonom şekilde uçması, böylece insanlı helikopterlerin kullanılmadığı hız ve alçaklıklarda kullanılabilmesi ile helikopterlerin operasyon yeteneklerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Helikopterin yönlendirilmesi için Collins Aerospace’in araziyi haritalandırabilen LIDAR sistemi (Işık Saptama ve Uzaklık Tayini) ve DTED (Dijital Arazi Yüksekliği Verileri) sistemi ile birlikte çeşitli kızılötesi ve elektro-optik sensörler kullanılacak. Arazi yüksekliği, eğimi ve yüzey engebeleri hakkında bilgiye ihtiyaç duyan sistemler ve uygulamalar için DTED sayısal veriler sunuyor.

Bir UH-60A ve bir UH-60M ALIAS sistemleri ile yükseltilerek deneme uçuşları için hazırlanıyor. Daha eski UH-60 türevlerinin de otonom uçuşlar yapabilmesi ALIAS ile sağlanabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.