SOM füzesinin çevresel test faaliyetleri tamamlandı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6BJcsUIRp2HeedchpJ18iI” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Milli imkanlarla üretilmiş olan SOM füzesi ve varyantlarının bütün testleri TÜBİTAK SAGE’nin milli çevre şartları altyapısı ile tamamlandı.

TÜBİTAK SAGE resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “Çevre Şartları Altyapısı. Yerli ve milli mühimmat geliştirmenin yanında onu uluslararası standartlarda kalifiye etmenin önemini biliyor ve bunun için çalışıyoruz. 2006’dan bu yana geliştirdiğimiz SOM ve varyantlarının tüm testleri milli altyapılarımızda tamamlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

SOM seyir füzesi, TÜBİTAK SAGE’nin tasarladığı hedefe yüksek isabet yeteneğini haiz sabit kanatlı hava platformlarından atılabilen yeni nesil bir seyir füzesi olarak ön plana çıkıyor. 2006’dan beri tasarlanan füze, Türkiye’nin yerli imkanları ile kuş bakışı 180 km uzaklıktaki sabit ve hareketli hedefleri vurmak için ürettiği ilk füze olarak biliniyor. Füzenin üretim ve yurt dışı pazarlama iş sorumlulukları ise ROKETSAN’a yüklendi.

SOM Füzesi

Füze ağırlığı – 1350 lb. (620 kg)
SOM füze ailesinin geliştirilen ilk varyantı
Yüksek patlayıcılı basınç – Parçacık etkili harp başlığı
Küresel Konumlama Sistemi (KKS)
Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS)
Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi (YRNS)

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.