Sosyal medya devlerinin ABD’de dokunulmazlıkları kalkıyor

Facebook, Twitter ve Google gibi büyük sosyal medya platformlarının dokunulmazlığını kaldıracak bir yasanın yürürlüğe girmesiyle bu şirketlere daha fazla dava açılabilecek.
Senatör Mark Warner’ın yeni yasası ile, sosyal medya şirketlerini, kullanıcılar tarafından yayınlanan içeriklerin sorumluluğundan koruyan yasanın 239. kısmında değişiklik yapılacak. Bu değişiklik özellikle Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e karşı daha fazla dava açılabileceği anlamına geliyor.

Dolandırıcılık, sömürü, tehdit, aşırılık ve tüketici zararlarına karşı koruma yasası olarak da bilinen Güvenli Teknoloji Yasası, Warner tarafından senatoya sunuldu. Bu tasarı ile Facebook, Twitter, Google gibi şirketlerin İletişim Düzenleme Yasası’nın 230. bölümü uyarınca sahip olduğu korumaları değişecek.

Değişecek veya eklenecek maddeler ise şu şekilde:

  • Platform zarar vermek için kullanıldığında mağdur olan kişilerin yasal işlem yapmasına izin vermek.
  • Medeni hak korumalarını sürdürmek. 
  • Platformların siber taciz yasalarına müdahale etmemesini ve hedeflenen taciz ve istismar mağdurları tarafından sorumlu tutulabilmelerini sağlamak.
  • Sosyal platformlar eğer bir ailenin can kaybında aktif rol oynuyorsa, ailelere platforma karşı yasal bir seçenek sunulacak.
  • Rohingya soykırımı gibi faaliyetlere olanak sağlayan bir platform varsa, yurtdışındaki insan hakları ihlalleri kurbanlarının ABD mahkemelerinde yasal işlem yapmalarına izin vermek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.