Soykırım için 46 ülke imza attı

Belarus’un Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi 44. Oturumunda Çin’in Doğu Türkistan’da sözde “teröre ve bölücü gruplara” karşı mücadelesini desteklediğini açıklayan mektubunu 46 ülke temsilcisi imzaladı. (Euronews)

Aralarında halklarının çoğunluğu Müslüman olan, Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan, Filistin gibi hükümetlerinde olduğu mektubu imzalayan bu ülkeler, Doğu Türkistan’daki toplama kampları ve kültürel soykırımı görmezden gelerek Çin’e karşı tutumun asılsız suçlamadan ibaret olduğunu iddia etmiş oldu.

Belarus’un bu mektubunu imzalayan temsilci listesi ise şöyle; Çin, Bahreyn, Belarus, Burundi, Kamboçya, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Komorlar, Kongo, Küba, Kuzey Kore, Cibuti, Mısır, Ekvator Ginesi, Eritre, Gine, Gine Bissau, İran, Irak, Laos, Lesotho, Mozambik, Myanmar, Nepal, Nikaragua, Nijer, Umman, Pakistan, Filistin, Papua Yeni Gine, Filipinler, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Solomon Adaları, Güney Sudan, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ,Venezuela, Yemen, Zambiyan, Zimbabve ve Togo.

Avrupa Parlamentosu milletvekilinden tepki

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla konuya tepki gösteren AP milletvekili Raphael Glucksmann ise, “Listedeki 46 hükümet gibi (Doğu Türkistan’daki) suçları destekleyenler var, Avrupa liderlerimiz gibi sessiz kalan ve sessiz kalarak buna izin verenler var. Ve dünyada sessizliği kırmak için seferber olan insanlar var” diyerek tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve çeşitli insan hakları örgütlerine göre ise Çin yönetiminin 2017 yılından beri Doğu Türkistan genelinde 300.000 toplama kampı bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.