SpaceX, Starlink’in uçaklarda internet hizmetine hazırlanıyor

Starlink uydu internet hizmetinin kapsamı gittikçe genişliyor.

Dünya’nın en ücra köşelerine dahi Starlink uydu internet hizmetini taşımayı planlayan SpaceX, şimdi de internet kullanım alanını uçaklara taşımaya hazırlanıyor.

Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği’nin bir toplantısında açıklama yapan Starlink’in ticari satışlardan sorumlu başkan yardımcısı Jonathan Hofeller, uydu internet sistemlerini birkaç havayolu şirketinin uçaklarında test etmeye başladıklarını ve yolculara mümkün olan en kısa sürede geniş bant internet bağlantısı sunmayı hedeflediklerini ifade etti.

Hofeller test yaptıkları uçakların bağlı olduğu şirketlerin ismini açıklamazken çeşitli havayolları ile görüşmelerini sürdürdüklerini söyledi.

Hofeller açıklamasının devamında, Starlink’in Seattle yakınlarındaki montaj sahasında haftada 6 uydu ürettiğini ve şirketin uyduların daha gelişmiş bir versiyonuna geçeceğini de belirtti.

SpaceX, dünya çapında yüksek hızlı internet sunmak için 30.000’den fazla Starlink uydusu fırlatacak.

Şirketin Kasım sonu itibariyle yörüngeye yerleştirdiği uydu sayısının 1.800 kadar olduğu biliniyor. 2 Aralık’ta da 50’den fazla Starlink uydusunun ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral’dan gönderildiği biliniyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.