SpaceX’e 886 milyon dolarlık ödül

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6KJdes2RrZuvsoqqOXJkm6″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD Federal İletişim Komisyonu, ABD’nin kırsal alanlarına geniş bant internet sağlayan şirketlere 9,2 milyar dolarlık ödül vereceğini açıkladı. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, en fazla kazananlardan biri oldu. 

The Verge tarafından yapılan habere göre şirket, Starlink internet projesi için gelecek 10 yıl içinde Federal İletişim Komisyonu’ndan 886 milyon dolar alacak.

Musk: 800 uyduya ihtiyacımız var

ABD’de ciddi bir kesimin geniş bantlı internet erişiminden yoksun olduğu ve kırsal alanlarda bu durumun daha yaygın olduğu belirtildi. Dünya çevresinde alçak irtifalarda uçacak çok sayıda uydu ile bir “uydu ağı” kurma çabası olan Starlink projesi kapsamında, 12 bin uyduyu fırlatmak hedefleniyor.

Şirket şuana kadar Dünya yörüngesine 900 uydu fırlattı. Elon Musk, önemli operasyonel yeteneklere ulaşabilmek için 800 uyduya ihtiyaç duyduklarını söyledi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.