SpaceX’ten çifte rekor

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay şirketi SpaceX, iki farklı rekora imza attı. Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü‘nden Falcon 9 roketi fırlatıldı.

SpaceX Starlink görevinde çifte rekor

SpaceX, Starlink görevini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Bu görev ile birlikte SpaceX çifte rekor kırmayı başardı. Bu rekorların baş faktörü şüphesiz Falcon 9 roketi oldu.

SpaceX’in Falcon 9 roketi, 6. kez havalanarak en fazla kullanılan roket olma özelliğine sahip oldu. ‘Of Course I Still Love You’ drone gemisine başarıyla iniş yapan Falcon 9, ikinci rekor olan en fazla geri dönen roket rekorunu da kırmayı başardı.

Falcon 9 roketiyle 58 Starlink ve 3 Planet Labs uydusunun yörüngeye taşındığı görev, SpaceX’in tarihindeki 100. uzay görevi oldu. Görevi başarıyla tamamlayan ve uyduları yörüngeye yerleştiren SpaceX, tarihinde en önemli başarılardan bir tanesine daha imza atmayı başarmış oldu.

Roket, ilerleyen dönemde Arjantin uydusunu yörüngeye göndermeyi hedefliyor. Roket, bunun ardından eylül ayında bir sonraki Starlink görevinde yer alması bekleniyor.

Son olarak; SpaceX bu alanda Starlink projesi kapsamında 60 tane uydusunu daha uzaya fırlatmayı başarmış oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.