SSB’den deprem bölgesine 8 milyarlık dev yatırım

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve bölge illeri etkileyen büyük depremin ardından yapılan yardım ve yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.

AA’nın haberine göre İsmail Demir, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Demir; devletin hemen her kurumuyla bölgede farklı konularda aktif şekilde çalışmalar yürüttüğünü vurgulayarak, savunma sanayii alanında da yeni yatırımların olacağına işaret etti.

Deprem bölgesini yeniden kalkındırmak için SSB’den yatırım hamlesi

İsmail Demir; SSB’nin depremin yaşandığı ilk günden itibaren bölgede aktif olarak görev aldığına dikkat çekerek bölgeye savunma sanayii tesislerinin kurulup yatırım sağlanacağını söyledi:

“Savunma sanayimizin Anadolu’muzun çeşitli yerlerine dağılması, bizim stratejilerimiz arasında. Bu bizim önemli bir stratejimiz. Bu anlamda bölgeden başlamak üzere, şirketlerimizi yatırımlar yapmak üzere ve çalışanlara da yatırım yaptıkları alanda hemen yanında iskan alanı oluşturmak üzere bir strateji oluşturduk. İnşallah deprem bölgesinin çeşitli yerlerinde bunu hayata geçiriyor olacağız. İlk Kahramanmaraş’tan başladık. Çünkü hızlı hayata geçirebileceğimizi ve kolları sıvayıp hem TUSAŞ, şirketimizin hem de Kahramanmaraşlı şirketlerimizin çok hızlı hareket edebileceklerini gördük. O yüzden ilk etapta TUSAŞ şirketimizle Kahramanmaraş’ta muhtelif uçak parçaları üretmek üzere yatırım yapılacak. Bizim belirlediğimiz konut bağışları zaten yapılacak. Ama bu yatırımlar bağış değil, tamamen kendi iş planları çerçevesinde yapacakları yatırımlar olacak.”

İsmail Demir açıklamasının devamında halihazırda Kahramanmaraş için 500 kişiye kadar istihdam planladıklarını, sanayicillerin farklı bir spektrum çizmeleri durumunda bu sayının artabileceğini, yatırımın 1 milyar liraya ulaşmasını ve bunun artmasını beklediklerini ifade etti.

“Özel sektör şirketlerimiz de elini taşın altına koyacak”

Demir, Kahramanmaraş’ın dışında Gaziantep ve Hatay’da da yapılacak olan yatırımlara değindi.

İsmail Demir’in yaptığı açıklamaya göre; bugün Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde TUSAŞ üzerinde karbon elyaf üretimiyle ilgili tesis kurmak üzere harekete geçilecek; Hatay’ın Kırıkhan bölgesinde ROKETSAN’ın silah ve roket sistemleri ve PAVO şirketinin de bölgeye bilişim alanında bazı yatırımları olacak.

Demir; Malatya, Elazığ, Adıyaman ve Osmaniye’yi ziyaret edeceklerini ve bu illerdeki yatırım durumlarını gözden geçireceklerini paylaşarak “Bu illerdeki yatırımların hepsini topladığımızda yaklaşık 8 milyar liralık bir portföy var elimizde. İnşallah bunu adım adım hayata geçireceğiz. TUSAŞ, ROKETSAN, ASELSAN, HAVELSAN şirketlerimiz başta olmak üzere özel sektör şirketlerimiz de elini taşın altına koyacak.” ifadelerine yer verdi.

Bölgedeki istihdam depremzedelere yönelik olacak

İsmail Demir, deprem bölgesindeki yöre halkının bu işleri sahiplendikçe çalışmaların daha da büyüyeceğini belirterek şunları söyledi:

“Olacak yatırımlar, yapılacak işler ve gayretlerle beraber, kademe kademe gidiyoruz. Burada bir kere istihdam şartlarımız olacak. Kesinlikle bölgeden olacak. İlk başta afetzede olması gibi kısıtlamalarımız olacak. Bölge insanı olması gerekiyor. İlk plan depremzede ve her aileden bir kişi olması gerekiyor. Şöyle bir soru gündeme geliyor, bölgedeki yatırımlar için biz yüksek teknolojiye doğru giden bir yolculuk yapacağız. ‘Peki bölgede bu şekilde kalifiye insan bulamazsanız?’ dediklerinde, ‘Sorun değil.’ diyoruz. İlk planda diyelim ki 50-100 kişiyle başladık. Şu anda bile 100 kişi planlıyoruz. Onların gerekli eğitimlerine başlayacağız. Mesela TUSAŞ’a götüreceğiz bu arkadaşlarımızı, ne kadar süre gerekirse, 6 aysa 6 ay, 1 seneyse 1 sene eğitimlerini vereceğiz. Geri getirip burada istihdam edeceğiz. Bütün şirketlerimiz için bu söz konusu. Şu mazeret değil, ‘Bölgede kalifiye insan bulamazsınız?’ Çekirdek olarak bulacağımıza kesin inanıyorum. Çünkü her bölgede kabiliyetli insanlar var. Orada o iş için yetişmiş olmasa bile zaten belirli bir eğitimi varsa biz o kişiyi, o işi yapacak 6 ayda, 1 senede düzeye getiririz.”

“Tesislere alımlar başladı, gençler ise kalfa programıyla yetişecek”

Söz konusu tesislere personel alımlarının başladığını bildiren Demir, şunları kaydetti:

“Kriterler Kahramanmaraş Ticaret Odası sitesinde yayınlanmaya başlandı. Kriterlerimiz ilk başta oldukça dar. İhtiyaca yönelik. Ama daha sonra genişleyecek. Bizim kalfa diye bir programımız var. Kalfa depremzede diye özelleştirdik. Kalfa şöyle bir program, okuyan gençlerimizin kabiliyetlerini tespit ediyoruz. Onları alıp büyük şirketlerimizde bir ustayla, ağabeyleriyle eşleştiriyoruz. 3-4 sene boyunca o gencimiz, o ağabeyinin koltuğunun altında, üniversiteden aldığı eğitimin bir katını daha o iş dalına yönelik alıp yetişiyor. Bölge özeli, kalfa programını seçerken genelden seçiyorduk. Kalfa depremzede dediğimiz, benzer kriterlerle depremzede olma şartı, bölge insanı olma şartı ile beraber bu gençlerimizi kalfa programına daha hızlı entegre edeceğiz.”

Editör : Betül Erdem

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.