SSB’den Malezya’da "devletten devlete satış" adımı

Türkiye ve Malezya savunma sanayii konusunda iş birliğini farklı adımlarla genişletiyor.

Asya-Pasifik bölgesinin en geniş kapsamlı fuarlarından biri olan Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı’na (LIMA’23) T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde 16 Türk firması standlı katılım sağladı.

Fuar esnasında iki dost ve kardeş ülkenin yetkilileri savunma sanayii alandaki iş birliğini en üst seviyeye çıkaracak “devletten devlete satış mekanizması”nı da gündemlerine aldı.

Bu kapsamda Türkiye ve Malezya arasında savunma sanayii alanında “devletten devlete satış mekanizması”nın kurularak aracı firmalar olmaksızın doğrudan iş birliği yapılması hususunda mutabık kalındı. 

Malezya Hükümeti ile kurulması planlanan “devletten devlete satış mekanizması”nın yürütülmesi konusunda ise SSB görev alacak.

ssb malezya ara

SSB, mekanizmaya dair yasal altyapının oluşturulması amacıyla “İşbirliği Anlaşması”nın taslağını Malezya Savunma Bakanlığına iletti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel de konuya dair; 

“Bunların hepsinin ötesinde Malezya ile savunma tedarikinde ortaklık ve birliktelik sağlayacak bir anlaşma konusunda da mutabakata vardık. Bundan sonra Malezya ile olan savunma sanayisi ilişkilerimizin çok daha ilerlemesini ve daha büyük müjdelerle gelebilmeyi umut ediyoruz. Bu açıdan bizim için kısa süren ama son derece başarılı geçen bir fuar oldu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye hali hazırda Bangladeş, Filipinler, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile “devletten devlete satış mekanizması” sürecini SSB öncülüğünde yürütüyor.

Editör : Şerafettin Bilgiç

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.