Starlink uyduları gökbilimcileri endişelendiriyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4bUIeuSAZCsoAIRBcm9d0Z” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Elon Musk, Starlink projesini ilk başlattığı zamanlarda gökbilimcilerin çeşitli eleştirileriyle karşılaşmıştı. Proje kapsamında uzaya gönderilen uyduların sayısı her geçen gün arttı ve şimdi bu projenin uzay biliminin önüne geçme ihtimali gökbilimcileri daha fazla endişelendiriyor.

Dazed’de yer alan habere göre SpaceX, Starlink kapsamında şimdiye kadar 800 uyduyu uzaya gönderdi. Mullard Uzay Bilimi Laboratuvarı’nda fizik profesörü olarak görev yapan Lucia Green konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Starlink uyduları fırlatıldıktan kısa bir süre sonra bu uyduların gökyüzünü uzun bir tren gibi geçtiğini görmüştük. Bu, gökbilimciler için bir sorun olabilir ve onların analizini zorlaştırabilir.” dedi. 

Bir rapor sunulmuştu

Ağustos ayında gökbilimciler tarafından Ulusal Bilim Bakfı’na sunulan bir raporda endişeler yazıya döküldü. Bu raporda söz konusu projeden en olumsuz etkilenenlerin Dünya’ya yakın asteroidleri tarayan ekipler olacağı savunuldu. 

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden gökbilimci Jonathan McDowell de konuyla ilgili, “Uzayda yeni bir sanayii devriminin başlandığını görüyoruz.” açıklamasında bulundu. Bunun bir faz değişikliği olduğunu söyleyen McDowell, “Alçak Dünya yörüngesindeki yüzlerce uydudan, on binlerce uyduya doğru gidiyoruz.”. dedi. Ulusal Bilim Vakfı’na sunulan rapora da değinen McDowell, “Bu rapor ile Starlink’in, astronomi için çok büyük bir sorun olduğu ve birçok bilim türü için ölümcül olduğu gözüküyor.” ifadelerini kullandı. 

Haberde SpaceX’in güneş şemsiyeleri ekleyerek veya uyduların konumunu değiştirerek onları daha az görünür kılmaya çabaladığı belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.