Starlink uyduları uzay trafiğini engelliyor

Starlink uzaydaki kullanım dışı uyduların ya da kalıntıların birikmesi ile oluşabilecek zincirleme kazaların riskini artırıyor. Starlink şu anda 700’den fazla uyduya sahip. Ancak SpaceX bu sayıyı 12 bin ile 40 bin arasındaki bir sayıya getirmeyi hedefliyor.

1978 senesinde NASA’da çalışan bir bilim insanı Donald Kessler uzayda yaşanabilecek potansiyel zincirleme bir felaket konusunda uyarıda bulunmuştu. Kessler uyarısında Dünya’nın etrafındaki uzayın faal uydular ve geçmiş uzay keşiflerinin kalıntıları ile dolması durumunda gelecek uzay keşiflerinin gerçekleşmesinin zorlaşacağını söylemişti. Bugün uzayda biriken kalıntıların zincirleme bir çarpışmaya yol açması riski “Kessler Sendromu” olarak biliniyor.

Uzay anlaşmasının güncellenmesi gerekiyor

CNN News tarafından yapılan habere göre geçtiğimiz hafta Rocket Lab’ın CEO’su Peter Beck uzayda büyümekte olan yoğunluğun etkisini şimdiden hissetmeye başladıklarını belirtti. Beck ifadelerinde SpaceX’in uydu serisi olan Starlink yüzünden roketleri fırlatabilecekleri boş bir yol bulmakta şimdiden zorlandıklarını söyledi.

Dış uzay için yapılan uluslararası anlaşmanın yarım asırdır güncellenmemiş olmasından dolayı uzay endüstrisi üzerindeki kontrol yetersiz kalıyor.

SpaceX, Falcon roketleri ile yörüngeye 700’den fazla internet yayıcısı uydu göndererek Starlink uydu takımını oluşturdu. Starlink şimdiden uzaydaki en büyük uydu takımı olma niteliğini koruyor. Ancak SpaceX uydu takımının büyüklüğünün 12 bin uydu ile 40 bin uydu arasında bir sayıya ulaşmasını hedefliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.