Starship fırlatma programının hedefi duyuruldu

Elon Musk, SpaceX’in Mars roketi Starship için “agresif” bir fırlatma programı hedeflediğini duyurdu.

The Independent sitesinde yer alan haberde gelişme ile ilgili detay bilgilere yer verildi. Gerçekleştirilecek 90 dakikalık yörünge uçuşu, SpaceX’in Teksas’taki Starbase tesisinden bir Starship roketini bir Hawai adasının hemen kıyısındaki iniş platformuna götürecek. Resmi kaynaklar test için 20 Haziran ile 20 Aralık arasını işaret ediyor.

Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress, MWC) 2021’de video bağlantı aracılığıyla konuşan Elon Musk önemli açıklamalarda bulundu. Musk, “Önümüzdeki birkaç ay içinde ilk yörüngesel fırlatma girişimimizi yapmayı umuyoruz. Yörünge fırlatma alanı önümüzdeki ay içinde hazır olacak.” dedi. Elon Musk açıklamalarında ayrıca, “Büyük düzenleyici reformlar olmadan insanlığın uzayda seyahat edebilen medeniyet (spacefaring civilization) haline gelmesinin hiçbir yolu yok.” ve “Mevcut düzenleyici sistem bozuk.” ifadelerini kullandı.

Musk, içeride ve dışarıda çeşitli aşamalarda sorunlar yaşanabileceğini işaret etti. Söz konusu dış sorunlar, Federal Havacılık Otoritesi‘nden (Federal Aviation Authority, FAA) alınan gerekli onaylardan Starship fırlatma kompleksindeki ve Hawaii iniş bölgesindeki olumsuz hava koşullarına kadar çeşitleniyor.

Ayrıca Musk daha önce, 2050 yılına kadar Mars’ta kendi kendine yetebilen bir koloni kurmadan evvel ilk insanları 2026 yılından önce Mars’a götürmeyi umduğunu belirtmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.