STM 30’uncu kuruluş yıl dönümünü kutluyor

Türkiye’nin Savunma Sanayii ve Milli Teknoloji Hamlesi’ne önemli katkılar sunan, küresel çapta rekabetçi, ileri teknolojili, yenilikçi ve milli çözümler geliştiren STM, kuruluşunun 30’uncu yılını kutluyor.

STM’nin kuruluşunun 30’uncu yılıyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “’Savunma Sanayiimiz bir bütün olarak değer yaratmaya devam ediyor. Bu değerin şüphesiz en önemli aktörleri arasında ise savunma sanayii firmalarımız yer alıyor. STM de savunma ekosistemimizin firmalarından biri olarak gerek ülkemizin savunma ihtiyaçlarına gerekse dost ve kardeş ülkelerin savunma ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiği özgün çözümleri ile sektörümüzün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Bu yıl 30. yılını kutlayan STM’nin savunma sanayiimiz için gelecekte de canla başla çalışacağına olan inancımın tam olduğunu belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

30’uncu yıla ulaşmanın gururunu taşıyan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz yaptığı açıklamada, ” ’Kurulduğumuz günlerdeki ülkemizin savunma imkan ve kabiliyetleri ile bugün gelinen noktada çok önemli eşikler atlandı. Biz de STM olarak, ilk adımlarımızı attığımız o anlardan itibaren sektörümüzün bu değişim ve gelişiminin bir parçası olarak kendimizi sürekli geliştirdik ve kabiliyetlerimizi çeşitlendirdik.” dedi.

Güleryüz, “Ülkemize savunma sanayii ihtiyaçları konusunda ileri teknolojiye sahip milli çözümler sunarken, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi için de sorumluluk üstlendiğimizin bilincindeyiz, “Sınırsız Teknolojiler, Güvenli Yarınlar” hedefiyle ülkemiz için alacağımız daha çok yol ve yapacağımız daha çok işimiz var.” diyerek sözlerine devam etti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM)

Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararıyla 1991 yılında kurulan ve faaliyetlerini T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde sürdüren STM; kurulduğu yıldan bu yana yüksek nitelikli insan kaynağıyla mühendislik, teknoloji ve danışmanlık faaliyetleri yürüterek askerî deniz platformlarından otonom sistemlere, siber güvenlikten uydu ve uzay teknolojilerine kadar geniş bir alanda ürün ve çözümler geliştirerek 30 yıldır savunma sanayii alanında ülkemizin gücüne güç katıyor.

Dünyanın en prestijli savunma sanayii şirektlerinin sıralandığı Defence News Top 100 listesinde, 2018 yılından bu yana yer alarak ülkemizi temsil eden STM, Türkiye’nin Savunma Sanayii ve Milli Teknoloji Hamlesi’ne önemli katkılar sunuyor ve küresel çapta rekabetçi, ileri teknolojili, yenilikçi ve milli çözümler geliştiriyor.

Özellikle askeri deniz platformları ihracatında önemli başarılar elde etmiş bir şirket olan STM, bu alanda yakaladığı ihracat başarısını; geliştirdiği otonom sistemler ve siber güvenlik alanına taşımak adına, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya, 20’den fazla ülkede iş birlikleri, ihracat ve iş geliştirme faaliyetleri yürütüyor.

Otonomi, suüstü ve sualtı platformları, yapay zeka, akıllı seyrüsefer sistemleri, ileri analitik ve makineleşme, blok zincir teknolojisi ile kritik/gizli haberleşmenin sağlanması konuları üzerinde de AR-GE çalışmalarını yürüten STM hem savunma ekosisteminin hem de ülkemizin yarınlarının inşası için önemli katkılarda bulunmaya devam ediyor.

Tecrübesi ve mühendislik kabiliyetleriyle öne çıktığı insansız deniz platformlarında STM, MİLGEM Projesi’nin ana alt yükleniciliğini, MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn Projesi’nin ilk gemisi TCG İstanbul (F-515)’in ve Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk’un da ana yükleniciliğini üstlendi. Ayrıca STM, denizaltı modernizasyon çalışmaları ve inşa projelerinde de kritik görevlerde yer alıyor.

Bunun yanı sıra otonom hareket edebilen, öğrenebilen, karar verebilen mühimmatlı ilk otonom mini İHA’lar olan KARGU, bu alanda öncü olan STM’nin ürün ailesi içinde yer alıyor. İHA platformlarının GPS’ten bağımsız görev yapabilmelerine imkan sağlayacak “Kerkes Projesi”nin de ana yükleniciliği STM tarafından yapılıyor.

Türkiye’de bir ilk olan Siber Füzyon Merkeze, siber güvenlik alanında da çok ciddi yatırımlar yapan ve büyük projeler gerçekleştiren STM tarafından kuruldu.

Yerli ve milli kaynaklar kullanarak ileri teknolojiler üretmek ve ihracat kapasitesini genişletmek üzere belirlediği hedefiyle STM, kritik teknolojiye sahip rekabetçi ürün, sistem ve hizmetler geliştirmeye devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.