Sudan, Rönesans Barajı konusunda ABD’den destek bekliyor

Sudan, Rönesans Barajı’nın devam eden dolum çalışmalarının ikinci kısmı öncesi doldurma ve idare etme hususlarında bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varmak istiyor. Sudan, konuyla alakalı anlaşmaya pek yanaşmayan Etiyopya’ya siyasî ve diplomatik baskının uygulanması noktasında ABD’nin rolünü önemli bulduklarını ve ABD’den yardım beklediklerini ifade etti.

Independent’ın haberine göre, Sudan Hükümeti, bahsi geçen sorunu sulh yoluyla ve Afrika Birliği’nin himayesi ve gözetiminde müzakere etmeye hazır olduklarını belirterek, uluslararası aktörlerin bu konuda her türlü garantörlüklerini ve arabuluculuklarını memnuniyetle karşılayacaklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, Sudan’ın Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Nahda Barajı dolum çalışmalarının ikinci kısmının tamamlanmasından önce doldurma ve idare edilmesi hususunda bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varmayı dört gözle beklediğini ifade etti.

Bakan Mehdi, Sudan’ın Rönesans Barajı ile ilgili hedeflerinde, mevcut geçiş hükümeti ve halkın yanı sıra kapsamlı bir fikirsel uzlaşıya varıldığını da belirtti.

Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, ABD’nin teknik ve hukukî sorunları çözen ve müzakerelerinde ilerleme kaydeden arabuluculuğunun yanı sıra Etiyopya üzerindeki siyasî ve diplomatik baskıda büyük ve umut verici rolünün önemini vurguladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.